Ako šifrovať priečinok – súbor v systéme Windows (Sprievodca)

[ware_item id=33][/ware_item]

Keď hovoríme, že musíme „chrániť heslom“ priečinok alebo súbor, máme na mysli šifrovanie súborov a priečinkov ku ktorým nemá prístup žiadny neoprávnený prístup bez správneho hesla. Táto príručka je užitočná pre tých, ktorí sa zvyčajne pýtajú, ako šifrovať priečinok alebo súbor v OS Windows?


Šifrovanie je potrebné pre akékoľvek zariadenie pripojené na internet alebo iné externé zariadenia, ako sú USB flash disky, pretože sú to častejšie ako ne, prostriedky na manipuláciu a odcudzenie vašich osobných údajov. Táto príručka obsahuje zoznam rôznych spôsobov šifrovania súborov a priečinkov.

Použite šifrované archívy

Dobrý starý systém Windows XP umožnil vytvorenie šifrovaného súboru s príponou .zip. Ale po vydaní systému Windows 7 môžeme extrahovať iba súbor .zip namiesto vytvorenia jedného, ​​aspoň nie hesla chráneného heslom.

Ak chcete získať túto funkciu v systéme Windows 7 a nasledujúcich, môžete nainštalovať bezplatný šifrovací softvér tretej strany, napríklad 7-Zip s 256-bitovým šifrovaním priečinkov a pokročilými funkciami..

šifrovanie súborov a priečinkov

Po dokončení inštalácie 7-zip môžete archív ZIP vytvoriť buď otvorením programu a kliknutím na "Pridať" alebo kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor a priečinok, ktorý chcete zašifrovať a vybrať "Pridať do archívu" z ponuky 7-zip.

Ako šifrovať kancelárske dokumenty

Kancelária spoločnosti Microsoft vám to umožňuje zašifrovať dokumenty, prezentácie a zošity pomocou hesla. Kancelária spoločnosti Microsoft od roku 2007 sa dodáva so 128-bitovým šifrovaním AES.

ako šifrovať dokument

Môžete sledovať tieto oficiálne stránky podpory balíka Microsoft Office 2007 & 2010 a 2013 a nasledujúce roky, kde nájdete úplného sprievodcu krok za krokom.

Možnosti zabudovaného systému Windows OS a šifrovania súborov

Windows OS má svoje vlastné vstavané šifrovacie funkcie BitLocker a EFS (Encrypting File System) pre šifrovanie súborov a priečinkov. Tieto možnosti sú však bohužiaľ k dispozícii iba vo verziách „Professional“ a „Enterprise“.

BitLocker:

BitLocker umožňuje užívateľovi šifrovať celý objem jednotky pevného disku vrátane jednotiek USB flash. Vyžaduje si však vo vašom systéme modul TPM (Trusted Platform Module), pokročilú funkciu šifrovania zabudovanú do vášho mikročipu.

šifrovanie disku

Ak vaše okná nepodporujú funkciu BitLocker, môžete použiť alternatívny softvér s názvom VeraCrypt

VeraCrypt, nástupca TrueCrypt (pretože má problémy s bezpečnosťou), funguje rovnako ako BitLocker. VeraCrypt môžete - okrem základných funkcií, ako je BitLocker - vytvoriť malý šifrovaný virtuálny zväzok vo vašom pevnom disku, do ktorého vložíte svoje osobné údaje..

Systém šifrovania súborov (EFS)

EFS umožňuje šifrovanie súborov a priečinkov ako archívy. Toto je najbežnejšia možnosť šifrovania priečinkov, ktorú používa väčšina ľudí. Ak chcete vykonať šifrovanie súborov a priečinkov v rôznych verziách operačného systému Windows, postupujte takto:

TIP: Pred šifrovaním ľubovoľného súboru alebo priečinka si vytvorte zálohu a zapíšte si heslo pre prípad straty hesla alebo priečinka.

Windows XP (Home Edition)

  1. Vyberte priečinok alebo súbor, ktorý chcete chrániť heslom.
  2. Kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte položku „Vlastnosti“.
  3. Kliknite na kartu „Zdieľanie“.
  4. Začiarknite políčko „Nastaviť tento priečinok ako súkromný“.
  5. Vyberte možnosť „Použiť“ a „Ok“

V prípade, že možnosť „Nastaviť tento priečinok ako súkromnú“ je sivá, skontrolujte, či je pevný disk naformátovaný v systéme súborov NTFS namiesto systému súborov Fat32. Máte právo zmeniť takýto súbor alebo priečinok vo svojom používateľskom účte.

Windows XP (Pro), vydanie 7, 8 a 10

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na priečinok alebo súbor.
  2. Vyberte položku Vlastnosti.
  3. Na karte Všeobecné kliknite na tlačidlo Spresniť.
  4. Začiarknite políčko „Šifrovať obsah na zabezpečené údaje“.

V prípade, že možnosti „šifrovať obsah do zabezpečených údajov“ nie sú zobrazené sivou farbou, uistite sa, že používate vydania Windows „Professional“ alebo „Enterprise“. Váš súborový systém je naformátovaný ako NTFS, pretože je predpokladom šifrovania.

Čo si treba zapamätať

Pred chránením heslom vždy nezabudnite zálohovať svoj súbor alebo priečinok. Aj keď je šifrovaný, neznamená to, že ho nemožno odstrániť (pokiaľ šifrovací softvér nezabráni vymazaniu).

Uložte svoje heslo niekde inde do súboru alebo poznámkového bloku, pre prípad, že by ste ho stratili, budete ho mať napísaný. V opačnom prípade stratíte svoje údaje, pokiaľ ich nebudete tráviť čas ich obnovením.

Neexistuje taký softvér, ktorý by mohol poskytnúť 100% bezpečnosť. Existuje množstvo softvéru, pomocných programov a návodov na prerušenie šifrovania súborov. Vyššie uvedené spôsoby šifrovania vás však chránia pred väčšinou ľudí. Ak sú vaše údaje veľmi dôležité a citlivé, mali by ste zvoliť komerčný šifrovací softvér.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me