Jak šifrovat složku – soubor v operačním systému Windows (průvodce)

[ware_item id=33][/ware_item]

Když říkáme, že musíme „chránit heslem“ složku nebo soubor, máme na mysli šifrování souborů a složek k nimž nemá přístup žádný neoprávněný přístup bez správného hesla. Tato příručka je užitečná pro ty, kteří se obvykle ptají, jak šifrovat složku nebo soubor v OS Windows?


Šifrování je nezbytné pro jakékoli zařízení připojené k internetu nebo jiná externí zařízení, jako jsou USB flash disky, protože jsou to častěji než ne, prostředky k manipulaci a odcizení vašich osobních údajů. Tato příručka uvádí různé způsoby šifrování souborů a složek.

Použijte šifrované archivy

Dobrý starý systém Windows XP umožnil vytvoření šifrovaného souboru s příponou .zip. Ale po vydání systému Windows 7 můžeme extrahovat pouze soubor .zip místo vytvoření jednoho, alespoň ne chráněného heslem.

Chcete-li získat tuto funkci v systému Windows 7 a následujících, můžete nainstalovat bezplatný šifrovací software třetích stran, například 7-Zip s 256bitovým šifrováním složek a pokročilými funkcemi..

šifrování souborů a složek

Po dokončení instalace 7-zipu můžete archiv ZIP vytvořit buď otevřením programu a kliknutím na "Přidat" nebo kliknutím pravým tlačítkem na soubor a složku, kterou chcete zašifrovat a vybrat "Přidat do archivu" z nabídky 7-zip.

Jak šifrovat dokumenty Office

Kancelář společnosti Microsoft vám to umožňuje zašifrovat dokumenty, prezentace a sešity s heslem. Kancelář společnosti Microsoft od roku 2007 zahrnuje 128bitové šifrování AES.

jak zašifrovat dokument

Můžete sledovat tyto oficiální stránky podpory Microsoft Office 2007 & V letech 2010 a 2013 bude kompletní průvodce krok za krokem.

Možnosti vestavěného systému Windows OS a šifrování souborů

Windows OS má vlastní vestavěné šifrovací funkce BitLocker a EFS (Encrypting File System) pro šifrování souborů a složek. Tyto možnosti jsou bohužel dostupné pouze ve verzích „Professional“ a „Enterprise“.

BitLocker:

BitLocker umožňuje uživateli zašifrovat celý objem jednotky pevného disku, včetně jednotek USB flash. Vyžaduje však ve vašem systému modul TPM (Trusted Platform Module), což je pokročilá funkce šifrování zabudovaná do vašeho mikročipu.

šifrování disku

Pokud vaše okna nepodporují funkci BitLocker, můžete použít alternativní software s názvem VeraCrypt

VeraCrypt, nástupce TrueCrypt (protože má problémy se zabezpečením), funguje stejně jako BitLocker. VeraCrypt můžete použít - kromě základních funkcí, jako je BitLocker - k vytvoření malého šifrovaného virtuálního svazku na pevném disku a vložit do něj vaše osobní údaje..

Systém šifrování souborů (EFS)

EFS umožňuje šifrování souborů a složek, jako jsou archivy. Toto je nejběžnější možnost šifrování složek, kterou používá většina lidí. Chcete-li provést šifrování souborů a složek v různých verzích operačního systému Windows, postupujte takto:

SPROPITNÉ: Před šifrováním jakéhokoli souboru nebo složky vytvořte zálohu a zapište si heslo pro případ ztráty hesla nebo složky.

Windows XP (Home Edition)

  1. Vyberte složku nebo soubor, který chcete chránit heslem.
  2. Klepněte pravým tlačítkem a vyberte „Vlastnosti“.
  3. Klikněte na záložku „Sdílení“.
  4. Zaškrtněte políčko „Nastavit tuto složku jako soukromou“.
  5. Vyberte „Použít“ a „Ok“

Pokud je možnost „Nastavit tuto složku jako soukromou“ šedá, zkontrolujte, zda je pevný disk formátován v systému souborů NTFS namísto systému souborů Fat32. Máte právo tento soubor nebo složku ve svém uživatelském účtu upravit.

Windows XP (Pro), vydání 7, 8 a 10

  1. Klepněte pravým tlačítkem myši na složku nebo soubor.
  2. Vyberte Vlastnosti.
  3. Na kartě Obecné klikněte na tlačítko Upřesnit.
  4. Zaškrtněte políčko „Šifrovat obsah pro zabezpečená data“.

Pokud jsou možnosti „šifrování obsahu pro zabezpečená data“ zašedlé, ujistěte se, že používáte Windows verze „Professional“ nebo „Enterprise“. Váš systém souborů je formátován jako NTFS, protože je to předpoklad pro šifrování.

Věci na zapamatování

Před chráněním heslem vždy pamatujte na zálohu vašeho souboru nebo složky. I když je šifrovaná, neznamená to, že ji nelze odstranit (pokud šifrovací software nezabrání jejímu odstranění).

Uložte své heslo někde jinde do souboru nebo poznámkového bloku, pro případ, že by jste je ztratili, budete mít napsané. Jinak ztratíte svá data, pokud je nebudete trávit čas jejich obnovením.

Neexistuje žádný takový software, který by mohl poskytovat 100% zabezpečení. Existuje mnoho programů, nástrojů a návodů, jak přerušit šifrování souborů. Výše uvedené metody šifrování vás však chrání před většinou lidí. Pokud jsou vaše data mnohem důležitější a citlivější, měli byste se rozhodnout pro komerční šifrovací software.