Jak zaszyfrować folder – plik w systemie operacyjnym Windows (przewodnik)

[ware_item id=33][/ware_item]

Kiedy mówimy, że musimy „zabezpieczyć hasłem” folder lub plik, w rzeczywistości mamy na myśli szyfrowanie plików i folderów do którego dostęp jest możliwy przez nieautoryzowany dostęp bez odpowiedniego hasła. Ten przewodnik jest pomocny dla tych, którzy zwykle pytają, jak zaszyfrować folder lub plik w systemie operacyjnym Windows?


Szyfrowanie jest konieczne dla każdego urządzenia podłączonego do Internetu lub innych urządzeń zewnętrznych, takich jak dyski flash USB, ponieważ są one najczęściej sposobem na manipulowanie i kradzież danych osobowych. W tym przewodniku wymieniono różne sposoby szyfrowania plików i folderów.

Użyj zaszyfrowanych archiwów

Dobry stary Windows XP pozwalał na tworzenie zaszyfrowanego pliku z rozszerzeniem .zip. Ale po wydaniu systemu Windows 7 możemy tylko wyodrębnić plik .zip zamiast tworzyć jeden, a przynajmniej nie chroniony hasłem.

Aby uzyskać tę funkcjonalność w systemie Windows 7 i nowszych, można zainstalować bezpłatne oprogramowanie do szyfrowania innych firm, takie jak 7-Zip z 256-bitowym szyfrowaniem folderów i zaawansowanymi funkcjami.

szyfrowanie plików i folderów

Po zakończeniu instalacji 7-zip możesz utworzyć archiwum zip, otwierając program i klikając "Dodaj" lub klikając prawym przyciskiem myszy plik i folder, który chcesz zaszyfrować i wybierając "Dodaj do archiwum" z menu 7-zip.

Jak szyfrować dokumenty Office

Microsoft Office pozwala szyfruj dokumenty, prezentacje i skoroszyty z hasłem Microsoft Office od 2007 roku jest wyposażony w 128-bitowe szyfrowanie AES.

jak zaszyfrować dokument

Możesz śledzić te oficjalne strony pomocy technicznej Microsoft Office 2007 & 2010 i 2013 r., Aby uzyskać kompletny przewodnik krok po kroku.

Wbudowane opcje szyfrowania plików i folderów w systemie operacyjnym Windows

System operacyjny Windows ma własne wbudowane funkcje szyfrowania BitLocker i EFS (Encrypting File System) do szyfrowania plików i folderów. Niestety te opcje są dostępne tylko w wersjach „Professional” i „Enterprise”.

BitLocker:

Funkcja BitLocker umożliwia użytkownikowi szyfrowanie całego woluminu dysku twardego, w tym dysków flash USB. Wymaga to jednak modułu Trusted Platform Module (TPM) w systemie, zaawansowanej funkcji szyfrowania wbudowanej w mikroczip.

szyfrowanie dysku

Jeśli twój system Windows nie obsługuje funkcji BitLocker, możesz użyć alternatywnego oprogramowania o nazwie VeraCrypt

VeraCrypt, następca TrueCrypt (ponieważ ma problemy z bezpieczeństwem), działa tak samo jak BitLocker. Możesz użyć VeraCrypt - oprócz podstawowych funkcji, takich jak BitLocker - do utworzenia małego zaszyfrowanego woluminu wirtualnego na dysku twardym i umieszczenia w nim danych osobowych.

System szyfrowania plików (EFS)

EFS umożliwia szyfrowanie plików i folderów, podobnie jak archiwa. Jest to najczęstsza opcja szyfrowania folderów używana przez większość ludzi. Aby przeprowadzić szyfrowanie plików i folderów w różnych wersjach systemu operacyjnego Windows, wykonaj następujące kroki:

WSKAZÓWKA: Przed zaszyfrowaniem dowolnego pliku lub folderu utwórz kopię zapasową i zapisz hasło na wypadek utraty hasła lub folderu.

Windows XP (Home Edition)

  1. Wybierz folder lub plik, który chcesz zabezpieczyć hasłem.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.
  3. Kliknij kartę „Udostępnianie”.
  4. Kliknij pole wyboru „Ustaw ten folder jako prywatny”.
  5. Wybierz „Zastosuj” i „Ok”

Jeśli opcja „Ustaw ten folder jako prywatny” jest wyszarzona, upewnij się, że dysk twardy jest sformatowany w systemie plików NTFS zamiast w systemie plików Fat32. Masz prawo modyfikować taki plik lub folder na swoim koncie użytkownika.

Windows XP (Pro), wersje 7, 8 i 10

  1. Kliknij folder lub plik prawym przyciskiem myszy.
  2. Wybierz Właściwości.
  3. Na karcie Ogólne kliknij przycisk Zaawansowane.
  4. Kliknij pole wyboru „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane”.

W przypadku, gdy opcje „szyfruj zawartość w celu zabezpieczenia danych” są wyszarzone, upewnij się, że korzystasz z wersji Windows „Professional” lub „Enterprise”. Twój system plików jest sformatowany jako NTFS, ponieważ jest to niezbędne do szyfrowania.

Rzeczy do zapamiętania

Zawsze pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej pliku lub folderu, zanim zostanie zabezpieczony hasłem. Mimo że jest zaszyfrowany, nie oznacza, że ​​nie można go usunąć (chyba że oprogramowanie szyfrujące uniemożliwia jego usunięcie).

Zapisz hasło gdzie indziej w pliku lub notatniku, na wypadek, gdyby je zgubiłeś, będziesz musiał je zapisać. W przeciwnym razie utracisz swoje dane, chyba że poświęcisz czas na ich odzyskanie.

Nie ma takiego oprogramowania, które zapewniłoby 100% bezpieczeństwa. Istnieje wiele programów, narzędzi i przewodników dotyczących łamania szyfrowania plików. Jednak wymienione powyżej metody szyfrowania chronią cię przed większością osób. Jeśli Twoje dane są bardzo ważne i wrażliwe, powinieneś wybrać komercyjne oprogramowanie szyfrujące.