Różnica między hakerem a krakersami

[ware_item id=33][/ware_item]

W dzisiejszym świecie online dzieje się tak wiele, w którym rzucają nas tak złożone wiadomości i informacje, których czasem nawet nie rozumiemy. Jasne, Internet ma tak wiele zalet, które uczyniły nasze życie wydajnym. Nie brakuje jednak zacienionej strony i podejrzanych ludzi. 


W związku z tym pojawia się mnóstwo dobrych informacji o ryzyku ataków złośliwego oprogramowania i hakerów, które wędrują po stronach. Ale czy słyszałeś kiedyś o krakersach? Jako niezorientowany technologicznie prawdopodobnie myślisz, że crackerzy są wymiennym słowem używanym przez hakerów. Tak nie jest. 

Hakerzy kontra krakersy

Haker to osoba posiadająca zainteresowanie, umiejętności i zrozumienie wewnętrznych mechanizmów działania i szkieletu systemu, komputera lub sieci. W przeciwieństwie do popularnego mitu hakerzy nie są złymi ludźmi. Hakerzy wykorzystują swoje umiejętności, aby znaleźć słabe punkty w systemie lub sieci i znaleźć sposób na złagodzenie problemu. Zazwyczaj są oni zatrudniani przez organizacje jako audytorzy systemów i sieci, aby wykrywać i rekomendować rozwiązania luk w zabezpieczeniach. 

Ci specjaliści ds. Bezpieczeństwa posiadają wiedzę w zakresie programowania, żargonu komputerowego, kodów i bezpieczeństwa komputerowego. I zwykle prowadzą swoją pracę etycznie, tak, hakują etycznie! Hakerzy pracują nad ulepszaniem systemów i tworzeniem zabezpieczeń, a nie tylko penetrowaniem istniejących mechanizmów obronnych. Ze względu na swoje umiejętności potrafią przewidywać zagrożenia, na jakie narażony jest Twój system lub sieci jako złośliwi napastnicy.

Z drugiej strony krakersy to osoby, przed którymi stale jesteś ostrzegany. Osoby te starają się przenikać do systemów i sieci organizacji bez zezwolenia. Są to sprawcy, których hakerzy starają się trzymać z dala od systemów i sieci. Krakersy są zwykle złośliwe, z zamiarem kradzieży informacji lub przejęcia sieci i systemów w celu okupu. 

Działają, szukając tylnych drzwi do twoich systemów, aby przeniknąć je w ten sposób. Te same backdoory to te, które hakerzy pracują, aby zidentyfikować i zamknąć, zanim skorzystają z nich crackerzy. Krakersami mogą być także ci, którzy pokonują algorytmy programowe, aby odgadnąć kody aktywacyjne renomowanych producentów, takich jak Movavi. Można nawet powiedzieć, że cracker jest najlepszym dzieckiem plakatu do cyberprzestępczości.  

Tak więc, w przeciwieństwie do hakerów, głównym celem crackera jest penetracja, kradzież, okup lub zniszczenie. Osoby te są zwykle motywowane zyskami finansowymi - więc niezależnie od tego, czy są one zlecane przez konkurenta do kradzieży i niszczenia danych, czy po prostu chcą ukraść informacje o karcie kredytowej, zawsze są gotowi na zysk finansowy. Inni krakersy po prostu rozszerzają swoje socjopatyczne tendencje na świat wirtualny i jedynie motywują się reklamą i zaspokajają swoje ego. 

A niektóre z niewielu crackerów mogą nawet włamywać się do systemów i sieci, wierząc, że robią to w celach altruistycznych. Dobry przykład, włamywacze, którzy włamują się do sieci wielkich korporacji znienawidzonych przez ludzi masowo z jakiegoś powodu - być może dlatego, że zanieczyszczają pobliskie jezioro lub angażują się w pracę dzieci za granicą. Krakersy włamują się do tych systemów wyłącznie w celu zmuszenia korporacji do płacenia za okup lub po prostu niszcząc je

Etyczny punkt widzenia

Ogólnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, że hakerzy są dobrymi facetami, podczas gdy crackerzy są winowajcami. Hakerzy zwykle otrzymują mandat prawny do włamania się do sieci, których głównym celem jest wykrycie luk. Ich raport jest następnie wykorzystywany do wzmocnienia obrony systemu. To sprawia, że ​​cały ich proces jest etyczny. Krakersy na drugim końcu robią coś wręcz przeciwnego. Przenikają one do systemów, których głównym celem jest wyrządzenie szkody, i zwykle istnieje ukryty plan, czy to zysk finansowy, czy reklama.

Różnice w umiejętnościach

Zazwyczaj hakerzy posiadają szersze umiejętności w porównaniu do crackerów. Hakerzy znają się na wielu procesach komputerowych, w tym na kodach, językach, a nawet mogą projektować i budować swoje programy i systemy. Krakersy z drugiej strony mają ograniczone i złożone umiejętności. 

Chociaż potrafią przeniknąć do jednego konkretnego systemu, zwykle nie posiadają umiejętności tworzenia własnych programów. Jednak nawet przy tych ograniczonych umiejętnościach nigdy nie należy ich ignorować, ponieważ poświęcili swój czas na poszukiwanie sposobów na penetrację i uszkodzenie systemów. 

Dolna linia

Najważniejsze jest to, że możemy powiedzieć, że hakerzy to szare czapki świata IT. Tak, na tym świecie jest czarno-biały. Hakerzy muszą po prostu myśleć i działać jak crackerzy, aby wykryć luki w systemach lub sieciach. To, co czyni je dobrymi i etycznymi, polega na tym, że zwykle mają na to pozwolenie. Słyszałeś o reklamach Tesli lub Microsoft, zachęcających do penetracji systemów nowo wprowadzanych produktów lub oprogramowania. To również liczy się jako zezwolenie dla hakerów. 

I najczęściej w takich sytuacjach, gdy haker dostrzega luki, dobrze jest poprosić o opłatę za pracę. I zwykle otrzymują wynagrodzenie za czas i pracę. Z drugiej strony krakersy to po prostu przestępcy. Wykorzystają luki w zabezpieczeniach tych nowo wprowadzonych produktów lub oprogramowania w celach destrukcyjnych i osobistych. 

Poznaj różnice

W związku z rosnącymi obawami rozpowszechnianymi przez media, nie ma lepszego czasu, aby zawsze wyposażać się w większą wiedzę na temat tego, co się dzieje. Pomaga to podejmować świadome decyzje, a nie nadmiernie bać się mas dzięki szaleństwom medialnym, które wyrzucają wszystko z proporcji. 

Nie oznacza to, że nie powinieneś śledzić i słuchać ważnych informacji i wiadomości, ale ważne jest również, aby mieć wiedzę na temat bieżących informacji. W związku z tym hakerzy i crackerzy nie są tacy sami. O ile potrzebujemy programów i oprogramowania chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, aby chronić nas przed atakami złośliwego oprogramowania i przeszukiwania osób w Internecie, potrzebujemy również hakerów do tworzenia tych programów.  

Pomyśl o tym w kierunku, bez hakerów, nie wiedzielibyśmy, jak wzmocnić obronę, zaprojektować oprogramowanie ochronne, a nawet lepiej naszych systemów i sieci. I tak, crackerzy są inicjatorami, sprawcami ataków złośliwego oprogramowania. Ransomware, e-maile phishingowe, adware i wszystkie te denerwujące i śmiertelne programy.