Rozdiel medzi hackermi a sušienkami

[ware_item id=33][/ware_item]

V dnešnom online svete sa toho toho veľa deje, pretože sme vrhnutí s tak zložitými správami a informáciami, ktorým niekedy nerozumieme. Internet určite prináša množstvo výhod, vďaka ktorým je náš život efektívny. Nie je to však málo tienistej strany a tienistých ľudí. 


S týmto prichádza nespočetné množstvo dobre zmysluplných informácií o rizikách útokov škodlivého softvéru a hackerov, ktorí putujú po stránkach. Ale už ste niekedy počuli o krekroch? Ako netechnicky dôvtipný si pravdepodobne myslíte, že sušienky sú zameniteľné slovo používané pre hackerov. To nie je tento prípad. 

Hackeri Vs sušienky

Hacker je osoba, ktorá má záujem, zručnosť a porozumenie vnútorným činnostiam a kostre systému, počítača alebo siete. Na rozdiel od všeobecného mýtu hackeri nie sú zlí ľudia. Hackeri využívajú svoje schopnosti na nájdenie slabých miest v systéme alebo sieti a na nájdenie spôsobu, ako problém zmierniť. Organizácie zvyčajne najímajú organizácie ako systémoví a audítori sietí, aby zistili a odporučili riešenia zraniteľností. 

Títo odborníci na bezpečnosť majú znalosti v oblasti programovania, počítačového žargónu, kódov a počítačovej bezpečnosti. A normálne vykonávajú svoju prácu eticky, áno, eticky hackujú! Hackeri pracujú na zdokonaľovaní systémov a vytváraní obranných opatrení, nielen aby prenikli na existujúcu obranu. Vďaka svojim schopnostiam môžu predvídať riziká, ktorým je váš systém alebo siete vystavené ako nebezpečný útočník.

Na druhej strane sušienky sú také osoby, na ktoré vás neustále upozorňujú. Títo jednotlivci sa snažia preniknúť do systémov a sietí organizácie bez povolenia. Toto sú vinníci, ktorých sa hackeri snažia udržať mimo vašich systémov a sietí. Sušienky sú zvyčajne škodlivé, ktorých cieľom je ukradnúť informácie alebo uniesť siete a systémy za výkupné. 

Pracujú tak, že hľadajú zadné vrátka do vašich systémov, aby ich prenikli týmto spôsobom. Tieto rovnaké zadné vrátka sú tie, ktoré hackeri pracujú na identifikácii a uzavretí predtým, ako crackeri využijú. Crackers môžu byť tiež tí, ktorí porazili softvérové ​​algoritmy, aby uhádli aktivačné kódy renomovaných výrobcov, ako je Movavi. Dá sa dokonca povedať, že cracker je najvyššie plagátové dieťa pre počítačovú kriminalitu.  

Na rozdiel od hackerov je hlavným cieľom crackerov prienik, kradnutie, výkupné alebo ničenie. Títo jednotlivci sú zvyčajne motivovaní finančným ziskom - takže či už sú poverení konkurentom, aby ukradli a zničili údaje, alebo sa jednoducho snažia ukradnúť informácie o kreditnej karte, vždy sú na finančnom zisku. A iní crackeri jednoducho rozširujú svoje sociopatické tendencie do virtuálneho sveta a sú motivovaní iba publicitou a uspokojujú svoje ego. 

A niektorí z mála sušienok sa dokonca môžu vlámať do systémov a sietí, pretože veria, že tak robia s altruistickými cieľmi. Dobrým príkladom sú crackeri, ktorí sa z nejakého dôvodu masovo prenikajú do sietí veľkých korporácií nenávidených ľuďmi - možno preto, že znečisťujú okolité jazero alebo sa podieľajú na detskej práci v zahraničí. Sušienky sa do týchto systémov dostávajú iba za účelom prinútenia korporácií platiť buď obnovením údajov alebo ich jednoducho zničiť.

Etické hľadisko

Všeobecne možno povedať, že hackeri sú dobrí chlapci, zatiaľ čo crackers sú vinníkmi. Hackerom sa zvyčajne udeľuje zákonný mandát na prienik do sietí s hlavným cieľom odhaliť medzery. Ich správa sa potom používa na posilnenie obrany systému. Vďaka tomu je celý proces etický. Na druhej strane sušienky, urobte pravý opak. Prenikajú do systémov s hlavným cieľom poškodenia a zvyčajne existuje skrytá agenda, či už ide o jej finančný zisk alebo publicitu.

Rozdiely v zručnostiach

Hackeri majú zvyčajne širšie zručnosti ako crackeri. Hackeri sú oboznámení s rôznymi počítačovými procesmi vrátane kódov, jazykov a dokonca môžu navrhovať a budovať svoje programy a systémy. Na druhej strane sušienky majú obmedzené a zložité zručnosti. 

Aj keď môžu preniknúť do jedného konkrétneho systému, zvyčajne nemajú schopnosti budovať svoje programy. Napriek tomu sa s týmito obmedzenými schopnosťami nikdy nesmú ignorovať, pretože investovali svoj čas do hľadania spôsobov, ako preniknúť a poškodiť systémy.. 

Spodná čiara

Pointa je, že môžeme povedať, že hackeri sú šedými klobúkmi sveta IT. Áno, v tomto svete je čierna a biela. Hackeri jednoducho musia myslieť a fungovať ako sušienky, aby zistili zraniteľné miesta v systémoch alebo sieťach. Čo ich robí dobrými a etickými, je to, že za bežných okolností majú povolenie. Už ste niekedy počuli o týchto reklamách od spoločnosti Tesla alebo Microsoftu, čo vás vyzýva, aby ste prenikli do systémov novo uvádzaných produktov alebo softvéru. Toto sa tiež počíta ako povolenie pre hackerov. 

A najčastejšie v týchto situáciách, keď hacker zistí zraniteľné miesta, je v rámci ich práva žiadať poplatok za prácu. A zvyčajne sú odmeňovaní za čas a prácu. Na druhej strane sušienky sú jednoducho zločinci. Budú využívať zraniteľné miesta týchto novo uvádzaných produktov alebo softvéru na deštruktívne účely a osobný zisk. 

Poznať rozdiely

S rastúcimi obavami šírenými médiami teda nie je lepší čas na to, aby ste sa vždy lepšie oboznámili s tým, čo sa deje. To vám pomáha robiť informované rozhodnutia, skôr než sa príliš báť masy, a to vďaka mediálnym šialenstvám, ktoré všetko vyhodia z proporcie. 

To neznamená, že by ste nemali sledovať a nepočúvať dôležité informácie a správy, ale je tiež dôležité poznať aktuálne informácie. V dôsledku toho hackeri a crackeri nie sú rovnakí. Pokiaľ potrebujeme programy a softvér na ochranu pred škodlivým softvérom, ktorý nás ochráni pred útočníkmi škodlivého softvéru a preskakujúcimi jednotlivcami po celom internete, potrebujeme tiež hackerov na zostavenie týchto programov..  

Zamyslite sa nad tým, že bez hackerov by sme nevedeli, ako opevniť obranu, navrhnúť softvér na ochranu a ešte lepšie zlepšiť naše systémy a siete. A áno, crackeri sú podnecovatelia, vinníci útokov škodlivého softvéru. Ransomware, phishingové e-maily, adware a všetky nepríjemné a smrtiace programy.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me