Czy można śledzić za pomocą VPN? Dowiedzmy Się

[ware_item id=33][/ware_item]

Virtual Private Network (VPN) to samo w sobie narzędzie do prywatności, które ma długą listę funkcji znanych wielu osobom. Istnieją jednak pytania dotyczące autentyczności VPN i obaw, które można prześledzić, czy nie?


Ufanie każdej sieci VPN w obecnej erze nie jest dobrym pomysłem. To dlatego, że; istnieje wiele złośliwych podmiotów, które mogłyby wykorzystać popularność VPN do zjadliwego celu, a także techniki szpiegowania stają się zaawansowane.

W tym artykule omówimy niektóre z głównych powodów

Czy sieci VPN działają w każdym przypadku?

VPN wykorzystuje zasadę szyfrowania i zasłaniania adresu IP, aby zapewnić bezpieczne połączenie między urządzeniem a serwerem VPN. Wszystkie dane użytkownika są szyfrowane przez tunelowanie VPN i wysyłane do Internetu, co zapobiega złośliwej aktywności z powodu szpiegowania danych.

Ze względu na te funkcje VPN jest wykorzystywany z wielu powodów, takich jak odblokowywanie stron internetowych, bezpieczne torrentowanie, omijanie ograniczania przepustowości ISP, pozostawanie bezpieczne podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi i innych powodów.

Anonimowość nie oznacza, że ​​Twoja aktywność staje się niewidoczna, ale nie można jej przypisać do Ciebie. Na przykład twoje torrentowanie jest widoczne dla wszystkich, w tym dla twojego dostawcy ISP, ale mogą go zobaczyć z fałszywym adresem IP VPN i nikt nie może wyśledzić twojego prawdziwego adresu IP, jeśli twoja sieć VPN działa poprawnie.

Niestety istnieją pewne wady, które mogą sprawić, że Twój prawdziwy adres IP będzie widoczny nawet przy połączeniu VPN. Jeśli wcześniej szukałeś szczegółów VPN, możesz być świadomy tych wad, a jeśli nie, oto szybki rzut oka na to.

Wyciek IP

Wyciek IP występuje z wielu powodów, ale w przypadku VPN wyciek IP następuje głównie z powodu żądań DNS. Większość urządzeń ma domyślne ustawienie serwera DNS ISP, przez który przetwarzane są wszystkie internetowe żądania DNS, a dostawca Internetu może monitorować całą aktywność użytkownika.

Jednak po podłączeniu VPN zmienia ustawienia DNS urządzenia na anonimowe serwery DNS VPN. Dzięki takim ustawieniom upewnia się, że witryna, do której uzyskujesz dostęp, a także dostawca usług internetowych nie są świadomi Twojego prawdziwego adresu IP.

Niestety czasami ustawienia urządzenia wracają do domyślnych serwerów DNS ISP w obecności VPN i pozostają ignorowane. Dzięki temu Twój prawdziwy adres IP jest widoczny dla dostawcy Internetu i podmiotów internetowych.

Istnieje wiele przyczyn przywrócenia domyślnych ustawień DNS, ale VPN z ochroną przed wyciekiem DNS może uniknąć tego problemu dzięki ciągłemu monitorowaniu, czy każde żądanie DNS jest generowane przez VPN DNS, czy nie.

Ten typ wycieku jest również znany jako wyciek DNS.

Wyciek WebRTC

Wyciek WebRTC nie jest błędem VPN, ale może sprawić, że twój adres IP będzie widoczny w obecności dostawcy VPN, i będziesz mógł zostać prześledzony.

Jest to stosunkowo nowa funkcja przeglądarki, która pomaga w komunikacji w czasie rzeczywistym bez dodatkowego rozszerzenia lub wtyczki. Działanie i zjawisko WebRTC jest nieco skomplikowane, a także głębokie, które można szczegółowo omówić tutaj.

Najważniejsze jest jednak to, że strona internetowa może skorzystać z funkcji WebRTC w celu uzyskania dostępu do szczegółów IP z serwera STUN, przy użyciu prostego skryptu. Serwer STUN jest także wykorzystywany przez VPN do tłumaczenia lokalnego adresu IP na nowy publiczny adres IP i odwrotnie. Dzięki tej procedurze serwer STUN tworzy tabelę zawierającą publiczny adres IP oparty na VPN, a także rzeczywisty adres IP użytkownika w obecności VPN. Dlatego za pomocą JavaScript żądania te mogą zostać wykorzystane do uzyskania lokalnego i publicznego adresu IP użytkownika.

Ponadto ta funkcja jest domyślnie włączona w większości popularnych przeglądarek, takich jak Chrome, Firefox i Opera. W ten sposób nieświadomie wyciekasz swój adres IP w obecności VPN.

Kto może cię śledzić, gdy jesteś podłączony do sieci VPN

Powyższe przykłady wycieku IP i możliwości śledzenia mają miejsce, gdy VPN gdzieś brakuje. Istnieją jednak pewne aspekty śledzenia VPN, które często pomijamy jako użytkownik VPN.

Prawie wszyscy dostawcy VPN sprzedają punkt, w którym są całkowicie bezpieczni dzięki zerowej zasadzie rejestrowania. Niestety nie ma sposobu, aby dowiedzieć się lub potwierdzić takie roszczenie z usługi VPN. Nie ma dostawcy VPN, który nie przechowuje ani jednej części danych, ale ważne jest, aby znać rodzaj i ilość przechowywanych danych.

Sieci VPN w większości stwierdzają, że nie prowadzą dzienników, a ponadto w swojej polityce prywatności podają dane, które przechowują. Ponadto utrzymują takie klauzule niejasne, dlatego większość użytkowników je zaniedbuje.

Dostawcy VPN rejestrują aktywność użytkownika w sieci, czas logowania i wylogowania. Zachowują również adresy IP, a czas przeglądania może być dłuższy niż to, co powinno być przechowywane. Jednak według nich powodem rejestrowania danych użytkownika jest poprawa jakości obsługi klienta. Ponadto, aby upewnić się, że nie są prowadzone żadne nielegalne działania. Ale czy jest pewne, że zatrzymane informacje pozostaną tylko u dostawcy VPN?

Agencje nadzoru, takie jak NSA, mogą zmusić zarządzanie VPN do dostarczenia im informacji o użytkowniku. Dlatego niektóre renomowane usługi VPN nie przechowują dzienników, aby wyeliminować możliwości takiego przekonania.

Jak możesz zmniejszyć szanse na śledzenie VPN

Możliwości śledzenia VPN można by zmniejszyć poprzez pewne rozważania przed wybraniem usługi VP.

  • Sprawdź kraj macierzysty VPN

Przed wybraniem VPN dla siebie powinieneś sprawdzić stronę „O nas” lub informacje dotyczące VPN. Ważna jest znajomość kraju pochodzenia dostawcy. Jest tak, ponieważ lokalizacja określa przepisy dotyczące prywatności, które mogą zmusić dostawcę w przyszłości.

  • Należy uważnie przeczytać politykę prywatności VPN

Bardzo ważne jest, aby przeczytać szczegóły polityki prywatności VPN przed jej wybraniem. Usługa VPN, która dba o prywatność użytkownika, zapewnia przejrzystość i prostotę polityki, która jest łatwa do zrozumienia.  

Legalni dostawcy VPN przechowują jak najmniej danych. Na przykład mogli zażądać tylko imienia i nazwiska, adresu e-mail, danych płatności i adresu rozliczeniowego. Robią to, aby móc przystąpić do subskrypcji VPN. Ponadto wyraźnie zaznaczają w swojej polityce prywatności, że nie będą rejestrować adresu IP użytkownika, czasów połączenia i wykorzystania przepustowości.

  • Pamiętaj, aby użyć dodatkowych narzędzi do prywatności, aby sprawdzić skuteczność VPN

Z całą inną listą rzeczy do zrobienia powinieneś skorzystać z dodatkowych narzędzi ochrony prywatności. W ten sposób możesz sprawdzić, czy jesteś śledzony w obecności VPN, czy nie. Narzędzia takie jak test DNS, test szczelności IP i test szczelności WebRTC mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat wydajności VPN.

Ostatnie słowa

Każdy, kto martwi się o swoją prywatność i skuteczność VPN, musi mieć pytanie, które można śledzić, czy nie?

Lojalna odpowiedź brzmi: tak, VPN można prześledzić. Istnieje wiele sieci VPN, a bardzo niewiele jest autentycznych wraz z renomowanymi funkcjami. Dostawca VPN może w każdej chwili zobaczyć dane i ruch użytkownika. Dlatego musisz zaufać obietnicom złożonym przez VPN.

Sieci VPN są dobre na wiele sposobów, ale nic nie jest idealne. Dlatego pamiętaj o sprawdzeniu wyżej wymienionych szczegółów przed wyborem dostawcy VPN.