Můžete být sledováni pomocí VPN? Pojďme to zjistit

[ware_item id=33][/ware_item]

Virtuální privátní síť (VPN) je sama o sobě nástrojem na ochranu soukromí, který má dlouhý seznam funkcí, které jsou známy mnoha. Existují však otázky týkající se pravosti VPN a obav, které lze VPN vysledovat nebo ne?


Důvěřovat všem VPN v současné době není dobrý nápad. To je proto, že; existuje mnoho škodlivých entit, které by mohly využívat popularity VPN pro virulentní účel, a také techniky snoopingu se stávají pokročilými.

V tomto článku budeme diskutovat některé z hlavních důvodů, které mají

Do VPN fungují v každém případě?

VPN poskytuje zásadu šifrování a zakrytí IP k zajištění bezpečného spojení mezi zařízením a serverem VPN. Všechna uživatelská data jsou šifrována pomocí VPN tunelování a jsou odesílána na internet, což zabraňuje škodlivé činnosti v důsledku snoopingu dat.

Vzhledem k těmto funkcím VPN se používá z mnoha důvodů, jako je odblokování webových stránek, zabezpečené torrentování, obcházení omezení ISP, zůstat v bezpečí při veřejném Wi-Fi a další důvody.

Anonymita neznamená, že se vaše aktivita stane neviditelnou, přesto ji nelze vysledovat zpět. Například vaše torrenting je viditelný pro kohokoli včetně vašeho ISP, ale viděli ho s nesprávnou IP adresou VPN a pokud vaše VPN funguje dobře, nikdo by nemohl sledovat svou skutečnou IP adresu..

Bohužel existují určité nedostatky, které mohou zviditelnit vaši skutečnou IP adresu i při připojení VPN. Pokud jste dříve hledali podrobnosti VPN, možná jste si byli těchto nedostatků vědomi, a pokud ne, zde je rychlý pohled na to.

IP Leak

K úniku IP dochází z mnoha důvodů, ale u VPN vynecháte IP hlavně kvůli požadavkům DNS. Většina zařízení má výchozí nastavení serveru DNS poskytovatele ISP, pomocí kterého se zpracovávají všechny požadavky na internet DNS a poskytovatel internetu je schopen sledovat veškerou aktivitu uživatelů..

Po připojení VPN však změní nastavení DNS zařízení na anonymní servery DNS DNS. Prostřednictvím takového nastavení je zajištěno, že web, ke kterému přistupujete, a váš poskytovatel internetu si stále neuvědomují vaši skutečnou IP adresu.

Bohužel se někdy nastavení vašeho zařízení vrátí zpět na výchozí servery ISP DNS v přítomnosti VPN a zůstane ignorováno. Poskytovatel internetu a subjekty online tak zviditelní vaši skutečnou IP adresu.

Existuje mnoho důvodů pro vrácení výchozího nastavení DNS, přesto VPN s ochranou proti úniku DNS by se tomuto problému mohlo vyhnout při nepřetržitém sledování, že každý požadavek DNS je vytvářen VPN DNS nebo ne.

Tento typ úniku je také známý jako únik DNS.

Netěsnost WebRTC

Únik WebRTC nepředstavuje chybu VPN, ale mohl by zviditelnit vaši IP adresu v přítomnosti poskytovatele VPN a můžete být sledováni..

Jedná se o relativně novou funkci prohlížeče, která pomáhá v komunikaci v reálném čase bez přidaného rozšíření nebo plug-inu. Fungování a fenomén WebRTC je poněkud komplikovaný a hluboký, kterého se můžete podrobně dozvědět zde.

Hlavní věcí je však vědět, že web může využít funkce WebRTC pro přístup k IP podrobnostem ze serveru STUN pomocí jednoduchého skriptu. Server STUN také používá VPN k překladu místní IP adresy na novou veřejnou IP adresu a naopak. Tímto postupem server STUN vytvoří tabulku obsahující veřejnou IP založenou na VPN a skutečnou IP adresu uživatele v přítomnosti VPN. S pomocí JavaScriptu by tedy tyto požadavky mohly být použity k získání místní a veřejné IP adresy uživatele.

Tato funkce je také ve výchozím nastavení povolena ve většině populárních prohlížečů, jako jsou Chrome, Firefox a Opera. Takto nevědomky unikáte svou IP adresu v přítomnosti VPN.

Kdo vás může sledovat při připojení k VPN

Výše uvedené příklady možností úniku IP a trasování jsou, když VPN někde chybí. Existují však některé aspekty sledování VPN, které často jako uživatel VPN zanedbáváme.

Téměř všichni poskytovatelé VPN prodávají místo, že jsou zcela bezpečné a zabezpečené pomocí zásady nulového protokolování. Bohužel neexistuje způsob, jak zjistit nebo potvrdit takový nárok ze služby VPN. Neexistuje žádný poskytovatel VPN, který neuchovává jediný kus dat, ale je důležité znát druh a množství uložených dat.

VPN většinou uvádějí, že neuchovávají protokoly a dále ve svých zásadách ochrany osobních údajů uvádějí podrobnosti o uložených datech. Také tyto klauzule udržují neurčité, a proto je většina uživatelů zanedbává.

Poskytovatelé VPN protokolování webové aktivity uživatele, doby přihlášení a odhlášení. Udržují také adresy IP a délka prohlížení by mohla být více, než by měla být uložena. Podle nich je však důvodem pro zaznamenávání údajů o uživateli zvýšení spokojenosti zákazníků. Také se ujistěte, že nedochází k nezákonným činnostem. Je však jisté, že uchovávané informace zůstanou pouze u poskytovatele VPN?

Dohledové agentury, jako je NSA, by mohly nutit správu VPN, aby jim poskytly informace o uživateli. Proto některé seriózní služby VPN neuchovávají protokoly, aby zmizely možnosti takového přesvědčování.

Jak byste mohli snížit šance na trasování VPN

Před výběrem služby VP by se možnosti sledování VPN mohly z některých důvodů omezit.

  • Podívejte se na domovskou zemi VPN

Před výběrem VPN pro sebe byste měli zkontrolovat stránku „O nás“ nebo informace týkající se VPN. Znalost domovské země poskytovatele je důležitá. Je to proto, že umístění určuje zákony na ochranu soukromí, které by mohly v budoucnu donutit poskytovatele.

  • Musíte si pečlivě přečíst zásady ochrany soukromí VPN

Před výběrem je opravdu důležité přečíst si podrobnosti zásad ochrany soukromí VPN. Služba VPN, která dbá na soukromí uživatele, udržuje zásady jasné a jednoduché, což je snadno pochopitelné.  

Legitimní poskytovatelé VPN uchovávají co nejméně dat. Mohli například požadovat pouze jméno, e-mailovou adresu, platební údaje a fakturační adresu. Dělají to proto, aby mohli pokračovat v předplatném VPN. Rovněž ve svých zásadách ochrany osobních údajů jasně uvádějí, že nebudou protokolovat IP adresu uživatele, dobu připojení a využití šířky pásma.

  • Nezapomeňte použít další nástroje ochrany osobních údajů ke kontrole účinnosti VPN

S dalším celým seznamem úkolů byste měli využít další nástroje ochrany osobních údajů. Tímto způsobem můžete zkontrolovat, zda jste sledováni v přítomnosti VPN nebo ne. Podrobnosti o výkonu VPN vám mohou poskytnout nástroje, jako je test DNS, test úniku IP a test úniku WebRTC.

Závěrečná slova

Každý, kdo se obává o své soukromí a účinnost VPN, musí mít otázku, zda může být VPN vysledována či nikoliv?

Věrná odpověď na toto je ano, mohla by být vysledována VPN. Existuje mnoho sítí VPN a velmi málo je autentických spolu s renomovanými funkcemi. Poskytovatel VPN mohl kdykoli vidět data a provoz uživatele. Musíte tedy důvěřovat slibům VPN.

VPN jsou v mnoha ohledech dobré, ale nic není dokonalé. Před výběrem poskytovatele VPN proto nezapomeňte zkontrolovat výše uvedené podrobnosti.