قانون حفظ ابرداده در اتحادیه اروپا

[ware_item id=33][/ware_item]

قانون نگهداری داده های اتحادیه اروپا توسط اتحادیه اروپا ، تحت عنوان دستورالعمل نگهداری داده ها (DRD) در سال 2006 تصویب شد و بنابراین ، آن را قانون اکستروژن برای ذخیره داده ها می دانند.


این قانون به ارائه دهندگان اینترنت تأکید کرده است تا اطلاعات شخصی کاربر مانند شماره تلفن های ورودی و خروجی ، آدرس های IP ، جغرافیایی و سایر ارتباطات کلیدی و داده های ترافیک اینترنت را برای مدت زمان 6 ماه تا 2 سال حفظ کنند. اگرچه ، افرادی که به جرم و جنایت متهم یا مظنون نیستند ، طبق قانون نگهداری داده ها هستند.

با این حال ، جزئیات ارتباطات مانند مدت مکالمه و این واقعیت که شخص با چه کسی در حال صحبت است نیز یک دستورالعمل نگهداری داده برای ISP ها است که توسط دولت های معتبر انگلیس و ایالات متحده پشتیبانی می شود. با این حال ، داده های جمع آوری شده نیز می تواند در اختیار مقامات اجرای قانون قرار گیرد.

اجرای قانون در قوانین ملی کشورها

بسیاری از کشورها از جمله اتریش ، بلغارستان ، دانمارک ، استونی ، فرانسه ، ایتالیا ، لتونی ، لیختن اشتاین ، مالت ، هلند ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، نروژ و انگلستان این قوانین را در قوانین ملی تغییر داده اند. همچنین برخی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند صربستان و ایسلند نیز بخشنامه های نگهداری داده را تصویب کرده اند.

در حالی که ، چنین قوانینی برای نقض حقوق بشر ، دادگاههای قانون اساسی برخی کشورها مخالفند. قبرس ، جمهوری چک ، آلمان ، یونان و رومانی از جمله کشورهایی هستند که با دستورالعمل های ناعادلانه می جنگند.

با این حال ، در برخی از کشورها این قانون پس از اعمال قانون تأیید شد. این موارد شامل رومانی است که DRD در سال 2009 ضد قانون اساسی اعلام شد ، قبرس همچنین قانون نگهداری داده را در فوریه 2011 غیرقانونی اعلام کرده است. دادگاه قانون اساسی بلغار با این قانون مخالفت کرده بود و در مارس 2010 ، آلمان نیز دستورالعمل های نگهداری را ضد قانون اساسی اعلام کرده بود..

این قانون توسط بسیاری از ملل با مخالفت و مقاومت روبرو است. در مارس 2011 ، DRD از تصویب دادگاه قانون اساسی جمهوری چک برگشت پذیرفت. در لیتوانی ، قانون نگهداری داده ها حتی قبل از اجرای آن خلاف قانون اساسی اعلام شد. همچنین ، دادگاه قانون اساسی مجارستان هنوز درحال بررسی است که آیا دستورالعملهای نگهداری داده را اجرا می کند یا خیر. با این حال ، برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز اجرای قانون در کشورهای خود را تکذیب کرده اند.

با اعدام آلمان با تأخیر در تصویب دستورالعمل DRD ، سوئد نیز همین رفتار را نشان می دهد. بنابراین ، کمیسیون اروپا به دلیل عدم اجرای قانون نگهداری داده های اتحادیه اروپا ، پرونده سوئد را به دادگاه اروپا تحویل داده است. همچنین ، یک سازمان غیردولتی ، موسسه جامعه اطلاعاتی اروپا با اقدام اسلواکی برای اجرای قوانین اتحادیه اروپا مخالف است.

واکنش توده ها برای قانون

بخشنامه های متناقض DRD با مخالفت شدید و انتقاد گسترده توده ها روبرو است. قانونگذاران پارلمان اروپا این قانون را استدلال می کنند که قانونی است که حقوق اساسی بشر را نقض می کند و راهی برای ایجاد جامعه نظارتی است. اگرچه دستورالعمل های نگهداری داده به عنوان قانون ملی اجرا شده اند اما اختلافات همانطور که هست باقی مانده است. موضوع مخالفت ایرلند با این قانون به دیوان دادگستری اروپا (ECJ) ارجاع شده است که همچنین قانونی بودن دستورالعمل DRD را بررسی خواهد کرد..

داوری تأثیرگذار و تجدید نظر احتمالی دستورالعمل DRD توسط کمیسیون اروپا اعلام شده است. با این حال ، برخی از اسناد منتشر شده تأیید می كنند كه كمسیون قصد دارد دستورالعمل های DRD را به عنوان یك ضروری برای اتحادیه اروپا به تصویر بكشد. همچنین ، برخی از احزاب نامشخص در تلاشند تا استفاده از DRD را گسترش دهند تا در پی پیگرد قانونی در مورد نقض حق چاپ استفاده شود.

گزارش ارزشیابی در آوریل 2011 توسط کمیسیون منتشر شد و نشانگر اختلاف در چگونگی اجرای این قانون توسط اعضای اتحادیه اروپا است و اطلاعاتی که توسط کدام مقامات قابل دستیابی است قابل دسترسی است. با انتقاد از این گزارش ، سرپرست حفاظت از داده های اروپا (EDPS) گفته است كه این كمسیون لزوم و متناسب بودن قانون نگهداری اطلاعات اتحادیه اروپا را نشان نداده است. با این حال ، قانونی بودن دستورالعمل ها فقط در صورت تأیید هر دو شرط تأیید می شوند.

EDSP استدلال كرده است كه به شيوه كمتر حفظ حريم خصوصي ممكن است نگهداري داده ها قابل اجرا باشد اما كميسيون آن را تعيين نمي كند. براساس EDSP ، دستورالعمل نگهداری داده ها فرصتی گسترده به كشورها می دهد تا آنها بتوانند در مورد استفاده از داده ها ، شرایط و تصمیم گیری در مورد استفاده از داده ها تصمیم بگیرند..

با این حال ، این کمیسیون توسط طرف مقابل وادار به ارائه شواهد و مدارکی می شود تا این واقعیت را نشان دهد که اگر قانون نگهداری اجباری داده ها در دسترس نباشد ، داده های مهم راهنمایی و رانندگی برای بررسی جرم و جنایت جدی در دسترس اجرای قانون نخواهد بود. آنها همچنین خواستار كمسیون هستند كه به شهروندان فرصتی برای نظارت بر تأثیر بخشنامه DRD بر حریم خصوصی آنها بدهد.

در حالی که ، برای متوقف کردن جمع آوری داده های ترافیکی هدفمند توسط DRD ، حقوق دیجیتال اروپا (EDRI) ، یک سازمان غیردولتی مستقر در بروکسل با سازمان هایی مانند EFF و AK Vorrat در حال مبارزه با آن هستند.

اما ، این دستورالعمل ها هنوز به اجرا در آمده اند و تأیید نشده است که چه عواملی باعث تغییر این مخالفت ها می شود و به منظور محافظت از حریم شخصی شما در این برنامه ها دخیل هستند. بنابراین ، شما باید در مورد امنیت حریم شخصی خود هوشیار باشید و از اقدامات لازم برای محافظت از خود در برابر حفظ اطلاعات اجباری آگاه باشید..

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me