نحوه رمزگذاری پوشه – پرونده در سیستم عامل Windows (راهنمای)

[ware_item id=33][/ware_item]

وقتی می گوییم باید یک پوشه یا پرونده را "محافظت از رمز عبور" کنیم ، در واقع ، ما به آن مراجعه می کنیم رمزگذاری پرونده و پوشه که با هیچ دسترسی غیرمجاز و بدون رمز عبور مناسب قابل دسترسی نیست. این راهنما برای کسانی که معمولاً می پرسند ، نحوه رمزگذاری یک پوشه یا پرونده در سیستم عامل ویندوز مفید است?


رمزگذاری برای هر دستگاه متصل به اینترنت یا سایر دستگاه های خارجی مانند درایوهای فلش USB ضروری است ، زیرا آنها بیشتر از این به معنای دستکاری و سرقت اطلاعات شخصی شما نیستند. در این راهنما روش های مختلفی برای پرونده سازی و رمزگذاری پوشه ذکر شده است.

از بایگانی های رمزگذاری شده استفاده کنید

خوب ویندوز XP اجازه ایجاد پرونده رمزگذاری شده با پسوند .zip را می دهد. اما بعد از انتشار ویندوز 7 ، ما فقط می توانیم به جای ایجاد یک فایل ، فایل zip را استخراج کنیم ، حداقل یک رمز محافظت شده را ندارد.

برای به دست آوردن این قابلیت در ویندوز 7 و به بعد ، می توانید یک نرم افزار رمزنگاری رایگان شخص ثالث مانند 7-Zip با رمزگذاری پوشه 256 بیتی و قابلیت های پیشرفته نصب کنید.

رمزگذاری پرونده و پوشه

پس از پایان نصب 7-zip ، می توانید با باز کردن برنامه و کلیک کردن ، بایگانی zip را ایجاد کنید "اضافه کردن" دکمه یا با کلیک راست روی پرونده و پوشه ای که می خواهید رمزگذاری و انتخاب کنید "افزودن به بایگانی" از منوی 7 پستی.

نحوه رمزگذاری اسناد اداری

Microsoft Office به شما امکان می دهد رمزگذاری اسناد ، ارائه ها و کتابهای کاری با یک رمز عبور مایکروسافت از سال 2007 به بعد با رمزگذاری AES 128 بیتی همراه است.

نحوه رمزگذاری یک سند

می توانید این صفحات پشتیبانی رسمی Microsoft Office 2007 را دنبال کنید & 2010 و 2013 به بعد برای راهنمای کامل گام به گام.

گزینه های رمزگذاری پرونده و پرونده داخلی ساخته شده در سیستم عامل Windows

ویندوز سیستم عامل دارای ویژگی های رمزگذاری داخلی BitLocker و EFS (رمزگذاری فایل سیستم) برای رمزگذاری پرونده و پوشه است. اما متأسفانه ، این گزینه ها فقط در نسخه های "حرفه ای" و "تصدی" موجود است.

BitLocker:

BitLocker به یک کاربر امکان رمزگذاری کل حجم یک درایو دیسک سخت از جمله درایوهای فلش USB را می دهد. با این وجود ، به سیستم شما نیاز به یک ماژول قابل اعتماد سیستم عامل (TPM) ، یک ویژگی رمزگذاری پیشرفته دارد که در میکروچیپ شما ساخته شده است..

رمزگذاری دیسک

اگر ویندوز شما از عملکرد BitLocker پشتیبانی نمی کند ، می توانید از یک نرم افزار جایگزین به نام استفاده کنید VeraCrypt

VeraCrypt ، جانشین TrueCrypt (همانطور که دارای مشکلات امنیتی است) ، همان BitLocker را کار می کند. می توانید از VeraCrypt - جدا از قابلیت های اساسی مانند BitLocker - برای ایجاد یک حجم مجازی کوچک رمزگذاری شده در دیسک سخت خود استفاده کنید تا داده های شخصی خود را در آن قرار دهید..

رمزگذاری فایل سیستم (EFS)

EFS امکان رمزگذاری فایل و پوشه را مانند بایگانی ها فراهم می کند. این رایج ترین گزینه رمزگذاری پوشه است که توسط اکثر افراد استفاده می شود. برای انجام پرونده ها و رمزگذاری پوشه در نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز ، این مراحل را دنبال کنید:

نکته: قبل از رمزگذاری هر پرونده یا پوشه ای ، در صورت گم شدن رمز یا پوشه ، یک نسخه پشتیبان تهیه کرده و رمز عبور را یادداشت کنید.

ویندوز XP (نسخه خانگی)

  1. پوشه یا پرونده مورد نظر برای محافظت از رمز عبور را انتخاب کنید.
  2. راست کلیک کرده و "Properties" را انتخاب کنید.
  3. روی برگه "اشتراک گذاری" کلیک کنید.
  4. روی کادر انتخاب "این پوشه را خصوصی کنید" کلیک کنید.
  5. "درخواست" و "Ok" را انتخاب کنید

در صورت ، گزینه "این پوشه را خصوصی کنید" خاکستری شده است ، اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک شما به جای سیستم فایل Fat32 در سیستم فایل NTFS فرمت شده است. شما حق دارید چنین پرونده یا پوشه ای را در حساب کاربری خود تغییر دهید.

نسخه های Windows XP (Pro) ، 7 ، 8 و 10

  1. بر روی پوشه یا پرونده راست کلیک کنید.
  2. خصوصیات را انتخاب کنید.
  3. در تب General ، بر روی دکمه Advanced کلیک کنید.
  4. روی کادر رمزگذاری "رمزگذاری محتوا برای ایمن سازی داده ها" کلیک کنید.

در صورت انتخاب گزینه های "رمزگذاری محتوا برای ایمن سازی داده" ، حتماً در نسخه های "حرفه ای" یا "تصدی" ویندوز قرار دارید. سیستم فایل شما به عنوان NTFS قالب بندی شده است ، زیرا این شرط لازم برای رمزگذاری است.

چیز هایی برای به یاد آوردن

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از محافظت از رمز عبور ، از پرونده یا پوشه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. حتی اگر رمزگذاری شود به معنای حذف آن نیست (مگر اینکه نرم افزار رمزگذاری مانع از حذف آن شود).

پسورد خود را در جایی دیگر بر روی یک پرونده یا نوت بوک ذخیره کنید ، فقط در صورتی که آن را گم کنید ، آن را نوشته خواهید کرد. در غیر این صورت ، داده های خود را از دست خواهید داد مگر اینکه وقت خود را برای بازیابی آن صرف کنید.

هیچ نرم افزاری وجود ندارد که بتواند امنیت 100٪ را ارائه دهد. تعداد زیادی نرم افزار ، ابزار و راهنما برای چگونگی شکستن رمزگذاری روی پرونده ها وجود دارد. با این حال ، روش های رمزگذاری ذکر شده در بالا شما را از بیشتر افراد محافظت می کند. اگر داده های شما بسیار مهم و حساس هستند ، باید به نرم افزار رمزگذاری تجاری متوسل شوید.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me