האם תור אינו חוקי – מדוע נשאלת השאלה

[ware_item id=33][/ware_item]

טור הוא דפדפן מאובטח אשר פותח על ידי מעבדת המחקר הימי של ארצות הברית באמצע שנות התשעים. מטרת הקמת ערוץ ניתוב בצל כזה היה להגן על תקשורת מודיעין אמריקאית שלאחריה שוחרר בפומבי בשנת 2004.


טור מאפשר גישה אנונימית למספר אתרים. לפיכך, משתמשים בהם לא רק על ידי המשתמשים החוקיים אלא גם למטרות בלתי לגיטימיות על ידי הפושעים. לדוגמה, משתמשים בהאקרים, עבריינים, רשויות אכיפת החוק למטרות צולבות ורמאים רבים אחרים. זו הסיבה שנשאלת שאלה האם טור הוא לא חוקי? וכיום שאלה זו נשאלת על ידי רבים.

אתה יכול לקבל תשובה טובה יותר והסבר על ידי קריאת המאמר בהמשך, אך התשובה העיקרית לשאלה זו היא שטור אינו חוקי כשלעצמו. עם זאת, ישנם היבטים מסוימים שהאפירו את הלגיטימיות של דפדפן Tor.

מה זה טור ואיך זה עובד?

טור הוא הקיצור של נתב הבצל שהיה הפרויקט שיזם חיל הים האמריקני. על פי פרויקט טור, יש כמה מטרות לגיטימיות שאפשר להשתמש בהן.

  • האנשים שכן צריכים לשמור על בטיחות הנתונים שלהם. למשל, עיתונאים זקוקים לתקשורת בטוחה עם משרוקיהם.
  • עובדי העמותות שרוצים לחבר את האתרים הביתיים שלהם מרחוק.
  • קציני אכיפת החוק לבצע באופן מאובטח את פעילויות המשימה שלהם.
  • להגן על ילדים באופן מקוון ולהישאר בטוחים מפני גניבות זהות.

ישנם כמה שימושים אחרים המופיעים באתר הרשמי של פרויקט טור.

עבודה של טור

רשת Tor משמשת לטשטוש זהות המושגת על ידי העברת תנועה של משתמש דרך שרתי Tor שונים. לכן נראה כי התנועה יוצרת מהצמתים האקראיים של רשת Tor במקום מחשב המשתמש.

רשת Tor מבוססת על אלפי שרתי מחשבים הפרוסים בכל רחבי העולם. כאשר הנתונים שלך נכנסים לרשת Tor, הם מועברים לחבילה מוצפנת. מערך המידע המוצפן הזה אינו מכיל את נתוני הכתובת שלך והוא מופנה דרך שרתי ממסר רבים. עם זאת, כל שרת ממסר מפענח רק את החלק של המידע האומר שממנו ממסר הנתונים מגיעים ואליה יש לשלוח אותם..

זו הסיבה שהוא נקרא כנתב הבצל שיש בו שכבות רבות של הצפנה כמו שכבות בצל. עם זאת, תהליך זה הופך את המהירות שלך לאטית מכיוון שהיא עוברת להרבה ממסרים ותהליך הצפנה.

האם תור אינו חוקי - מדוע נשאלת השאלה

ראשית כל, יש צורך לנקות הבדל בין אנונימיות לביטחון. טור אכן מספק סתירה לזהותו של אדם, אך הוא אינו יכול למנוע מהשירות המקוון לגלות שימוש ב- Tor לצורך גישה לערוץ שלו. לכן מישהו כמו NSA יכול לקבוע משתמש ב- Tor ויכול למקד ביתר קלות לאותו אדם.

יתר על כן, הרכב הרשת של טור מקשה על שבירה, ובכל זאת ניתן היה לגשת לדפדפן פשוט. לכן להתקפות מסוג "האיש באמצע" יש עדיין סיכוי כאשר אתה משתמש בדפדפן Tor. אבל זה לא הופך את טור לחוק בלתי חוקי בעצמו.

מספק שירותים נסתרים לרבים

סימן לא חוקיות או בלבול ברשת Tor יכולות להיות גם בגלל השירותים הנסתרים שהיא מספקת לאתרים ושרתים. במקרה זה, שרתי השירותים הנסתרים מחוברים לקבלת חיבורים נכנסים דרך Tor בלבד. בתהליך כזה כתובת ה- IP של השרת נותרה עלומה וניתן לגשת אליה דרך כתובת הבצל שלה, בדרך כלל דרך דפדפן ה- Tor.

רשת Tor הקימה לוח hash מבוזר בתוך הרשת שלה עם כמה נקודות מבוא. רשת Tor מבינה את הכתובת דרך התבוננות בנקודות ההקדמה הללו והמפתחות הציבוריים התואמים של כתובת הבצל. זה יכול לכוון את הנתונים אל השירותים המוסתרים וממנה שאף הם מתארחים מאחורי חומת האש או מתרגמי כתובות הרשת. לכן האנונימיות של שניהם, המשתמש והשירות נשמרת. עם זאת, טור נחוץ כדי לגשת לשירותים הנסתרים.

יש רשימה ענקית של שירותים מוסתרים של טור, בעוד שחלק מהאתרים הכלולים ברשימה אינם חוקיים או חלק מהתכנים בה אינם חוקיים. לדוגמה, אתרי פורנוגרפיית הילדים אינם חוקיים ויש להם מגבלות. כמו כן, ברשת האפלה ובאתרי ההסתה כמו מפרץ הפיראטים יש תוכן בלתי חוקי.

משמש באופן מוגזם למטרות לא חוקיות  

טור אינו חוקי בעצמו אך ישנם מעשים לא חוקיים רבים המתבצעים בעזרת השגת אנונימיות באמצעות טור. מסמך שפרסמו החוקרים במכללת קינגס בשנת 2016 מראה את היחס בין כמות השימוש של טור למטרות לא חוקיות.

האם תור אינו חוקי - מדוע נשאלת השאלה

הם מתארים את כל הקטגוריות הללו באופן הבא;

האם תור אינו חוקי - מדוע נשאלת השאלה

תוצאות אלה הגיעו למסקנה כי מרבית הפעילויות המתבצעות בטור אינן חוקיות כולל סמים, מימון בלתי חוקי ופורנוגרפיה.

ניתן להשתמש ב- Tor לצורך השמצה אנונימית, הדלפות חדשות שלא אושרו על מידע רגיש, הפרת זכויות יוצרים, הפצת תוכן מיני לא חוקי, מכירת חומרים מבוקרים (נשק ומספרי כרטיסי אשראי), הלבנת הון, הונאת בנקים ורשימה ארוכה ונמשכת..

זו הסיבה שאנשים מבלבלים בין השאלה אם טור אינו חוקי או לא.

מה היתרון בשימוש בדפדפן Tor?

טור משמש אנשים רבים, בעיקר אלה העובדים בתחום סודי כמו עיתונאי. לעיתים הם זקוקים לפרטיות בגלל חוקים אזוריים נוקשים והסיכון לאובדן פרטיות. לפיכך, זה נחשב כדרך פשוטה לאנונימי את התעבורה ונתוני החסיון של סנופרים.

טור לא משמש רק את אנשי המקצוע; זה נחשב גם ככלי מועיל למי שרוצה פרטיות נגד מעקב אחר ספקי אינטרנט, מפרסמי צד ג 'ואתרי האינטרנט. דרישה כזו אינה בהכרח לבצע את הנהלים הנוגדים את הכללים, אלא בעיקר כאשר אנשים אינם רוצים שפעילות הגלישה שלהם תיחשף.

כפי שנדון לעיל, דפדפן ה- Tor מספק שירותים נסתרים לאתרים רבים הנגישים רק באמצעות דפדפן ה- Tor. שירותים נסתרים אלה כוללים גם אתרים כמו פורנוגרפיית ילדים וזו הסיבה שנשאל כי החוק אינו חוקי או לא.

איפה טור חסר?

רבים מהמשתמשים חושבים כי לא ניתן לפגוע באנונימיות של טור, אולם ייתכן. הסיבה לכך היא שמשתמשים ב- Tor יוכלו להצביע בקלות על ידי סוכנויות כמו NSA אם הם לא היו יכולים לראות את הנתונים של המשתמשים. כך יכולים משתמשי טור להיות בצרות וסביר להניח שממוקדים עליהם NSA או סוכנויות אחרות.

פרט לכך שהאבטחה היא גם דאגה לדפדפן Tor. יתכן שאתה טועה באבטחה באנונימיות אבל אלה שני דברים שונים. ההתקפות של איש באמצע אפשריות דרך הדפדפן ואז קל יותר להתערב גם ברשת טור. המהירות היא גם בעיה בדפדפן טור, אך זה לא הגורם שמשפיע על החוקיות.

האם אתה צריך להשתמש ב- Tor או לא?

כפי שנאמר קודם, טור אינו בטוח מהתקפה של אדם באמצע והסוכנויות כמו NSA יכולות לרגל אחר פעילויותיך. לכן עדיף להשתמש ב- HTTPS בכל מקום כאשר Tor מחובר.

אם אתה מבצע פעילויות אינטרנט רגילות בזמן שאתה נמצא ב- Tor, אין מה לדאוג לעקוב אחריך. עם זאת, בכל מקרה, טור יביא לך לאט את מהירות הגלישה בגלל הליך האנונימיות שהוא מיישם על הנתונים שלך.

אבל, חיוני לשאול את עצמך את זה, אתה רוצה אנונימיות או ביטחון? אם אתה מוכן לביטחון כמו גם לאנונימיות, VPN יכול להיות בחירה מתאימה יותר מכיוון שהוא מצפין את כל תנועת האינטרנט שלך. יש לו יתרונות רבים יותר בהשוואה לטור.

עם זאת, עליכם תמיד לדאוג לבדוק את כל כלי האבטחה בו אתם משתמשים וצריך לדעת את הפרצות של אותו כלי. שום דבר לא מושלם עד היום ב 100%.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me