Co to jest torrenting i jak to działa

[ware_item id=33][/ware_item]

Torrenting to wyjątkowy proces udostępniania plików, który angażuje wiele osób (rówieśników) w proces pobierania.


Ta cała procedura wykorzystuje technologię P2P do dystrybucji pliku torrent wśród tysięcy użytkowników. Jednak plik torrent to plik komputerowy zawierający metadane, powiązany z plikami i folderami, które mają być udostępniane. Możesz słuchać torrenta i BitTorrenta jako synonimów, ale są one nieco inne.

BitTorrent to protokół przesyłania plików, który pomaga rozbić plik torrent na małe kawałki, aby przyspieszyć proces pobierania.

Podobnie, istnieje wiele terminów używanych do opisania procesu torrentowania i musisz je zrozumieć przed przejściem do działania torrenta.

 • Rówieśnicy: Osoby (torrenty) zaangażowane w proces udostępniania pliku torrent w sieci peer-to-peer.
 • Siewniki: Ci, którzy przesyłają części pliku torrent wraz z jego pobieraniem.
 • Pijacy: Torrenty, które tylko pobierają, a nie przesyłają niczego w procesie udostępniania plików.
 • Rój: Grupa ludzi bierze udział w pobieraniu i przesyłaniu tego samego pliku torrent.
 • Abstrakt: Jak sugeruje nazwa, moduł śledzący w procesie torrentowania to serwer, który lokalizuje elementy równorzędne tego samego pliku torrenta obecne w różnych obszarach. Łączą torrenty (peery) i pomagają w kierowaniu pakietów danych między nimi.
 • Klient Torrent: Klient Torrent to program, który włącza i zarządza procesem udostępniania plików przy użyciu protokołu BitTorrent. Ci klienci BitTorrent organizują zdemontowane fragmenty pliku torrentowego, obsługując jego przesyłanie i pobieranie, jednocześnie zapewniając statystyki dotyczące torrenta.
 • Indeksujący: Strony internetowe, które zawierają zbiór plików torrent wraz z informacjami o nich. Użytkownicy otrzymują link do pliku torrent na tych stronach, które są udostępniane przez inny downloader torrent. Dlatego jest to kanał do pobierania, udostępniania i żądania pliku torrent.

jak działa torrentŹródło zdjęcia: theglobeandmail.com

Dlaczego ludzie torrentują?

BitTorrent to sposób, w jaki ludzie pobierają muzykę, filmy, aplikacje, gry i obrazy, głównie o większym rozmiarze. Nie tylko pobieranie, ale wiele osób udostępnia pliki, które są obecne na ich komputerze.

Ktoś z was może się zastanawiać, dlaczego ludzie używają torrenta zamiast tego tradycyjnego pobierania. Jednym z głównych powodów jest to, że pliki torrent, które są obecne dla wszystkich, są dostarczane przez każdego, kto zapłacił lub mógł uzyskać je za pomocą kłopotliwych środków. Z tego powodu pliki torrent są zwykle obecne podczas tradycyjnego pobierania.

Poza tym istnieje kilka głównych zalet torrentowania, które znacznie zwiększyły wykorzystanie torrentowania.

 • P2P oznacza zdecentralizowany proces oznacza, że ​​plik, który pobierasz nie jest hostowany na głównym serwerze centralnym. Dlatego jeśli jedno źródło pobierania pozostanie lub dezaktywuje się między procesem pobierania, możesz zakończyć proces pobierania innymi źródłami. Poza tym zwykła procedura pobierania obejmuje tylko jeden serwer główny, a jeśli się nie powiedzie, nie można ukończyć pobierania.
 • Nie musisz ponownie uruchamiać całego pobierania od początku, jeśli z jakiegoś powodu Twój Internet nagle się rozłączy.
 • Jest to zauważalnie szybki sposób pobierania w porównaniu do zwykłego procesu pobierania.
 • Możesz łatwo znaleźć, pobrać, a nawet zażądać dowolnego pliku.

Zwiększenie zasadności torrentowania

Jak wspomniano wcześniej, udostępnianie torrentów jest szybkim i skutecznym sposobem pobierania i wysyłania dużych plików. Jednak nazwa „torrent” najprawdopodobniej daje ogólne wyobrażenie, że wiąże się z czymś nielegalnym lub czymś, co ignoruje prawa autorskie.

Ale z powodu rosnącej popularności i możliwości udostępniania BitTorrent, stopniowo wkracza on do głównego nurtu.

Pobieranie BitTorrent polega głównie na nielegalnym wydobywaniu w znacznym stopniu muzyki, filmów i gier. Dlatego Blizzard Entertainment, którzy są twórcami takich gier jak World of Warcraft, Starcraft II i Diablo III, zastosowali technologię torrent. Włączyli proces torrentów do internetowej wersji swoich gier, aby był to domyślny sposób pobierania dla osób fizycznych.

Inną włączoną funkcją jest opcja, którą zapewniają graczom, aby wybrać, czy chcą wziąć udział w przyspieszeniu pobierania innych poprzez zwiększenie przepustowości.

Podobnie strony internetowe torrentów (indeksujących) przenoszą teraz strumień wideo i muzyki do głównego nurtu. Teraz wiele stron internetowych ma wiele gotowych do pobrania plików torrent, które są legalne i wolne od praw autorskich.

Jak działa Torrenting?

Torrenting pomaga udostępniać plik dowolnego typu, gdy jest on w trakcie pobierania. Dlatego bez oczekiwania na pobranie całego pliku możesz rozpocząć proces udostępniania i przesyłania poprawnie, gdy plik zacznie się pobierać. Innymi słowy, torrentowanie dzieli większy plik na małe segmenty, gdy jest on w trakcie pobierania. W ten sposób czas użytkownika jest gromadzony, a także stale wywiera presję na komputery w sieci.

Wcześniej użytkownicy pobierali dowolny plik bezpośrednio ze strony internetowej. Główną wadą tego typu pobierania jest brak połączenia; pobieranie również się nie udaje, bez względu na to, ile procent pozostało. Ponadto szybkość pobierania zależy również od rozmiaru pliku.

Jednak w torrentowaniu rzeczy nie są takie. Rówieśnicy zaangażowani w udostępnianie P2P mogą pobierać lub udostępniać plik lub dane jednocześnie między sobą. Dzieje się tak dlatego, że gdy torrentujesz, nie ma centralnego punktu awarii, nawet jeśli połączenia się nie powiodą, peer może kontynuować pobieranie z pozostałych łączy. Ponadto, ponieważ rówieśnikom wolno jednocześnie pobierać i przesyłać części torrenta, cały proces przebiega znacznie szybciej.

Torrent doskonale współpracuje z usługami VPN. Jeśli korzystasz z usługi VPN, będziesz świadkiem szybkiego pobierania torrentów. VPN nie tylko zwiększa prędkość, ale także ukrywa naszą tożsamość.

Dlaczego torrenty są lepszym sposobem pobierania?

Gdy plik jest pobierany ze strony internetowej, zwykle jest pobierany z jednego serwera. Ta technologia jest starożytna i prosta, co powoduje powolne pobieranie, a także zapewnia ograniczoną dostępność ze względu na ograniczenia geograficzne.

Z drugiej strony pliki torrent są technologią o wiele bardziej innowacyjną niż trwała technologia udostępniania plików. Podczas torrentowania, gdy plik jest pobierany, jest on rysowany przez kilku użytkowników w przeciwieństwie do serwerów. Każdy peer, który jest częścią roju plików, korzysta z przepustowości, aby udostępnić plik do pobrania. Dzięki temu prędkość wzrasta natychmiast.

Ponadto, jeśli użytkownik pobierze plik torrent, musi on przesłać go do innych użytkowników. Oznacza to, że liczba peerów w roju plików jest silniejsza. Właśnie dlatego ta technologia jest nie tylko popularna, ale także lepsza niż jakakolwiek inna technologia.

Jak bezpiecznie torrentować?

Jedyną rzeczą, która ryzykuje użytkowników podczas torrentowania, jest to, że nie zostają przyłapani na ujawnieniu adresu IP podczas inicjowania.

Jest tak, ponieważ przepisy dotyczące torrentów różnią się w poszczególnych krajach. Aby bezpiecznie wykonywać torrentowanie, najważniejsze jest, aby ukryć swój prawdziwy adres IP przed trollami praw autorskich i szyfrować dane o ruchu w Internecie. Aby to zrobić, dałeś dwie możliwości. Możesz użyć usługi proxy lub usługi VPN. Oba ukrywają adres IP użytkownika i pokazują go anonimowo podczas torrentowania.

Jak bezpiecznie torrentować: Pobierz z anonimowością

Serwer proxy działa jako brama między serwerem a poszukiwanym źródłem. Serwer proxy ukrywa adres IP, ale nie oferuje funkcji szyfrowania. Jednak VPN ukrywa adres IP, a także szyfruje cały ruch internetowy za pomocą zabezpieczonych protokołów i kluczy szyfrowania.

Czy Torrenting jest uznawany za niezgodny z prawem??

Przepisy dotyczące torrentów są różne dla różnych krajów. W niektórych stanach torrentowanie jest legalne, a niektórzy uważają to za nielegalne.

Na przykład w Szwajcarii torrentowanie jest uważane za proces prawny, dopóki pobrany materiał nie zostanie wykorzystany do osiągnięcia zysku. Dzięki temu obywatel Szwajcarii może łatwo pobierać wszelkiego rodzaju treści, a także nie musi się martwić trollami z prawami autorskimi.

Podobnie w Hiszpanii i Holandii torrentowanie jest w pewnym stopniu zakazane i nielegalne. Jednak w Meksyku nie ma przepisów dotyczących ochrony praw autorskich, co czyni je bezpiecznym miejscem do torrentowania.

Większość krajów uśmiecha się złośliwie z powodu używania torrentów i uważa je za nielegalne. Ogólnie rzecz biorąc, torrentowanie jest uważane za niezgodne z prawem, jeżeli istnieją surowe prawa autorskie. Kraje te nałożyły również surowe kary w postaci pieniędzy i więzienia na każdego, kto zostanie uznany za winnego naruszenia praw autorskich. Użytkownicy początkowo otrzymują ostrzeżenia od usługodawców i DMCA, a następnie zostają ukarani grzywną, a nawet więzieniem.

Legal vs. Nielegalne torrentowanie:

Torrentowanie jest legalne i nielegalne. Różnice między nimi są następujące:

Legal Torrenting:

 • Torrenting, w którym pobierasz plik z wygasłym prawem autorskim, który jest teraz dostępny publicznie
 • Torrentowanie jest legalne podczas pobierania pliku i daje licencję, która udziela zgody na udostępnianie i dystrybucję plików.

Nielegalne torrentowanie:

 • Torrentowanie jest niezgodne z prawem, gdy pobierasz plik, który narusza prawa autorskie i nie jest otwarty dla publiczności

Plusy i minusy torrentowania:

Jak każda inna rzecz, torrent ma również pozytywne i negatywne strony. Zalety i wady torrentowania są następujące:

 1. Darmowe i łatwe:

Torrenting jest procesem otwartym i nic Cię nie kosztuje. Odbywa się to przez prostą konfigurację, a w zamian daje dostęp do ogromnej ilości informacji.

 1. Przesada liczba plików:

Strony z torrentami są obfite. Wszystkie te witryny oferują dużą liczbę plików do pobrania, co ułatwia użytkownikowi znalezienie i pobranie żądanego pliku.

 1. Brak punktu awarii:

W torrentowaniu nie ma centralnego punktu awarii. Nawet jeśli połączenie nadal nie działa, możesz pobrać plik z innych serwerów.

 1. Narażenie na wirusy:

Torrenting naraża twój system na złośliwe oprogramowanie i wirusy, a twój system może być łatwo narażony na wirusy, ponieważ zawartość pliku jest ukryta w czasie pobierania.

 1. Ryzyko rozprawy:

Pobranie pliku chronionego prawem autorskim może narazić Cię na ryzyko prawne. W skrajnych przypadkach możesz zostać ukarany grzywną, a nawet skazany na karę pozbawienia wolności.

 1. Możliwość narażenia:

Podczas torrent Twój adres IP jest publiczny dla wszystkich, którzy korzystają z tej samej sieci torrent. Zwiększa to szanse na wykrycie przez strony blokujące lub śledzące ruch torrentowy.