Jak zašifrovat váš pevný disk Snadný průvodce postupujte

[ware_item id=33][/ware_item]

Technika, jako je šifrování, získává tolik pozornosti a ohromnou pozitivní odezvu kvůli překážce, kterou vytvořila pro nežádoucí vniknutí. Ať už je to váš počítač, pevný disk nebo flash disk, všechny tyto věci s citlivými daty mohou být chráněny šifrováním, a to je to, co ho činí populární mezi všemi jednotlivci. Šifrování pevného disku je podobné doporučení pro zvýšení bezpečnosti dat.


Co je šifrování pevného disku?

Šifrování pevného disku je pouze implementací standardních metod šifrování na jednotku pro zvýšení její ochrany. Prostřednictvím takové šifrovací procedury jsou data uložená na pevném disku převedena na bezpečnou nečitelnou kódovanou formu.

Software pro šifrování jednotek znemožňuje jakékoli neoprávněné osobě získat přístup k šifrovaným datům bez příslušného hesla.

Tento šifrovací software jednotky je rozdělen do tří hlavních kategorií: softwarový, hardwarový v úložném zařízení a hardwarový jinde. K dosažení této úrovně ochrany v zařízení je třeba utratit několik dolarů, abyste získali špičkovou ochranu. Úplné šifrování disku má několik výhod ve srovnání s běžným šifrováním souborů nebo složek nebo šifrovanými úschovnami.

Související článek: co je to torrenting a jak to funguje

Proč potřebujete šifrování pevného disku?

Než se rozhodnete šifrovat celý disk ve vašem systému, musíte vědět, jak vám to prospěje a proč potřebujete interní pevný disk nebo šifrování přenosného pevného disku.

 • Téměř všechny soubory v systému včetně odkládacího prostoru a dočasných souborů jsou šifrovány. To je velmi důležité, protože takové záznamy jsou náchylné odhalit některá důležitá a důvěrná data.
 • Pokud jste šifrovali celou jednotku, nemusíte se obávat žádných souborů nebo složek, které jsou důvěrné a zůstaly nezašifrované, nebo můžete zapomenout na některá data, která mají být šifrována atd. Šifrovací mechanismus celého interního nebo přenosného pevného disku zajišťuje Kompletní ochrana disku pomocí hesla nebo šifrovacího klíče.
 • Pokud ztratíte systém kvůli nežádoucím nebo náhlým důvodům, jako je krádež nebo selhání počítače, nebudou vaše uložené soubory přístupné každému ani po opravě. Proto, i když systém vyhodíte do koše, nemusíte se starat o citlivá data, která jste v systému uložili.

Metody šifrování jednotky

Šifrování interních nebo pevných disků USB lze provádět pomocí různých programů a na trhu existuje mnoho nástrojů. Kdykoli je soubor zapsán a uložen na disk, je automaticky zašifrován specializovaným softwarem. Pokud se však soubor načte z jednotky, software jej automaticky dešifruje, zatímco zbývající data zůstanou šifrována.

Procesy šifrování a dešifrování jsou stejné pro všechny typické aplikace. Například v mnoha verzích systému Windows má systém Windows 10 povolenou funkci šifrování zařízení, která se obvykle spouští na pozadí, aniž by o tom uživatelé věděli, ale k aktivaci vyžaduje specifický hardware a pro přístup k celému systému a jeho datům je vyžadován klíč šifrovacího hesla..

Plné šifrování pevného disku

Celé šifrování pevného disku je nejvhodnějším a nejužitečnějším způsobem šifrování pevného disku. Tato metoda se nejvíce doporučuje, protože vás chrání před nežádoucím rizikem, ke kterému by mohlo dojít v důsledku lidských chyb, jako je zapomenutí zašifrovat konkrétní soubor.

Spolu s tím zajišťuje šifrování celého pevného disku šifrování dočasných souborů a posunutí místa. To znamená, že vše na pevném disku zůstává bezpečné a bezpečné. Trochu negativním dopadem je, že plné šifrování pevného disku zpomaluje zpracování systému. Vzhledem k příchodu moderních procesorů to však již není problém. Proto jsme popsali jednoduché způsoby šifrování celého pevného disku.

Šifrování určitých souborů a složek pevného disku

Pokud nechcete mít plné šifrování pevného disku, pak existuje další možnost pro šifrování pouze jednotlivých souborů. Tento druh šifrování může mít menší dopad na výkon vašeho systému, ale je to trochu komplikovaný proces. Při šifrování pouze určitých souborů nebo složek na pevném disku potřebujete více času, abyste zjistili důležitá data, která by měla být chráněna.

Existuje však několik způsobů, jak šifrovat jednotlivé soubory a složky;

 • Uživatelé sady Microsoft Office mohou šifrovat a heslo chrání soubory v jejich systému. Úroveň šifrování se však s upgradovanou verzí oficiálního programu zvyšuje.
 • Metoda šifrování je v systému Windows jednoduchá šifrování systému souborů. Klepněte pravým tlačítkem myši na konkrétní složku nebo soubor, který chcete zašifrovat, klepněte na vlastnosti a potom na tlačítko Upřesnit.
 • V systému Mac, Disk Utility lze použít k šifrování jednotlivých souborů a složek.

Uzamkněte BIOS pomocí hesla 

Pro šifrování pevného disku existuje další možnost uzamčení systému BIOS (primární systém vstupu a výstupu). Mohli byste implementovat konkrétní nastavení hardwaru počítače a dokonce řídit načítání počítačového systému prostřednictvím systému BIOS.

Pokud zabezpečíte pevný disk pomocí hesla v systému BIOS, zůstane pevný disk uzamčen, i když je disk vložen do jiného počítače, než je tento. Pevný disk může odemknout pouze kód hesla a je to nutné při každém zapnutí disku.

Šifrování pevného disku v systému Windows 10

Systém Windows 10 má složitý mechanismus šifrování, stejně jako jeho předchozí verze, systém Windows 10 nemá šifrovací schopnost v edicích „Core“ nebo „Home“. Pokud potřebujete integrovat interní nebo přenosné šifrování pevných disků do systému Windows 10, musíte zaplatit za verzi „Enterprise“ nebo „Professional“ systému Windows 10 nebo použít pouze šifrovací řešení třetích stran.

Funkce Drive Encryption je společností Microsoft automaticky povolena v některých nejnovějších edicích systému Windows 10, což zajišťuje, že se do systému Windows přihlašujete pomocí účtu Microsoft. Důvodem je, že disk skutečně šifruje, pouze pokud se přihlásíte do systému Windows pomocí účtu společnosti Microsoft. Váš obnovovací klíč nebo heslo je poté nahráno na cloudové servery společnosti Microsoft. To vám pomůže obnovit vaše data, pokud ztratíte přístup k počítači. Chcete-li zkontrolovat, zda je ve vašem zařízení povoleno, musíte provést několik jednoduchých kroků:

 • Otevři „Nastavení“ v systému Windows 10 a přejděte na "Systém". ximg_5654d5da91fde-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-bfu8yte8k0Viz O stránku a hledejte „Šifrování zařízení“ nastavení pod oknem.
 • Pokud nevidíte žádnou možnost šifrování zařízení, váš systém nepodporuje funkci šifrování zařízení. Existuje více šancí, že možná nebudete mít funkci BitLocker také. Takže pokud nesplníte některý z výše uvedených požadavků, můžete utratit nějaké dolary za získání softwaru třetí strany k dosažení šifrování jednotek ve vašem systému..

  Šifrování pevného disku pomocí nástroje BitLocker

  Pokud vaše verze Windows obsahuje BitLocker jako vestavěnou funkci, můžete jednotku chránit pomocí následujících kroků:

  Windows 7

  • Přejděte na Ovládací panely systému Windows 7
  • Zvolte Systém a zabezpečení
  • BitLocker Drive Encryption
  • Nebo jednoduše klikněte pravým tlačítkem na zařízení a vyberte Zapněte nástroj BitLocker
  • Nastavte své heslo pro šifrování pevného disku

počítač

Windows 10

 • Jít do „Nastavení“ aplikace
 • Vybrat "Systém" volba
 • Jít do "O" panel
 • Vyberte ‘"Bitlocker." nastavení ''Tuto funkci povolit.
 • Vyberte heslo pro šifrování pevného disku.

nastavení bitlockeru

Šifrování přenosného pevného disku

Všichni máme rádi přenosné zařízení pro ukládání dat, a to kvůli jeho pohodlí a přenositelnosti. Nevýhodou však může být i to, pokud ztratíme externí přenosný disk (USB flash disk), což je velmi běžné a také snadno odcizitelné, což mezi oběťmi vytváří obrovskou paniku..

Proto byste měli být vždy připraveni i na nejhorší případ a naučit se šifrovat data na externím a přenosném pevném disku. K šifrování souborů na USB flash disku potřebujete šifrovací software. Níže jsme diskutovali některé z nejlepších šifrovacích nástrojů, které se používají také pro šifrování externích jednotek.

Nejlepší pevný disk šifrovací software

Veracrypt (Windows, OS X, Linux)

Pokud hledáte bezplatného a nejpopulárnějšího nástupce Truecrypt, pak je pro vás Veracrypt tou pravou volbou. VeraCrypt podporuje šifrování AES, šifrovací šifry TwoFish a Serpent podporují vytváření skrytých šifrovaných svazků v jiných svazcích.

nzwko2kub52epymwp6ij

AxCrypt (Windows)

AxCrypt je bezplatný, jednoduchý, efektivní a snadno použitelný software, což je šifrovací nástroj s licencí GNU GPL pro Windows s otevřeným zdrojovým kódem. Šifrování souboru nebo celé složky je s AxCrypt velmi jednoduché. Stačí jedno kliknutí pravým tlačítkem a můžete vybrat soubory nebo složky, které mají být šifrovány.

Můžete také naplánovat časově omezené šifrování některých určitých souborů nebo složek pomocí funkce „načasování“. Mohlo by být také nastaveno trvání a po uplynutí doby bude dešifrováno samo. Poskytuje tolik snadnosti se soubory, které zůstávají dešifrovány, zatímco jsou používány, a při ukončení používání se automaticky šifruje. Podporuje pouze 128bitové šifrování AES.

n3qitsbrxhig5z7vrmi5

DiskCryptor (Windows)

Diskcryptor je open-source program a podporuje Windows servery, stolní počítače i notebooky. Podporuje 256bitové šifrování a komplexní systémové konfigurace, jako je RAID.

diskencryptor

GNU Privacy Guard (Windows / OS X / Linux)

GNU Privacy Guard je šifrovací software s otevřeným zdrojovým kódem, který podporuje více typů šifrování a šifry. Obecně je schopen šifrovat jednotlivé soubory jeden po druhém, obrazy disků a svazky nebo externí jednotky a připojená média.

nchfrzmuxzqa6uap2rhg

7-Zip (Windows / OS X / Linux)

7-Zip je lehký a snadno použitelný software pro archivaci souborů pro Windows. Je zcela zdarma, a to i pro komerční použití, podporuje 256bitové šifrování AES a k šifrování více souborů pomocí šifrovacího klíče stačí pouhé kliknutí.

m28tn2kzfdr9qhgonrlk

Šifrování pevného disku v systému Mac OS X

Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a zašifrujte jednotku v systému Mac OS X a zvyšte úroveň ochrany dat;

 • Přejděte do nabídky Apple a vyberte System Preferences.
 • Nyní klikněte na Zabezpečení & Ikona soukromí v okně Předvolby systému.
 • Poté klikněte na kartu FileVault a poté na ikonu zámku a zadejte jméno a heslo správce.
 • Nyní klikněte na tlačítko Zapnout FileVault a nezapomeňte si zachovat zabezpečovací klíč a heslo.

jablečné menu

Závěr

Šifrování se nyní stalo úspěšnou metodou, která vás chrání před mnoha potenciálními hrozbami a riziky. Je to účinný způsob, jak zvýšit bezpečnost dat a zabránit jejich přístupu k přístupu snoopersů, kteří vždy hledají vaše osobní údaje. Proto se vždy ujistěte, že vaše zařízení jsou šifrována, aby nemohla být negativně použita, pokud budou ztracena nebo odcizena.