Jak zaszyfrować dysk twardy Łatwy przewodnik do naśladowania

[ware_item id=33][/ware_item]

Technika taka jak szyfrowanie zyskuje tak wiele uwagi i ogromną pozytywną reakcję ze względu na przeszkodę, jaką stworzyła dla niechcianych włamań. Niezależnie od tego, czy jest to komputer, dysk twardy czy dysk flash, wszystkie te rzeczy związane z wrażliwymi danymi można chronić za pomocą szyfrowania, co czyni je popularnymi wśród wszystkich osób. Szyfrowanie dysku twardego to podobne zalecenie w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych.


Co to jest szyfrowanie dysku twardego?

Szyfrowanie dysku twardego jest jedynie implementacją standardowych metod szyfrowania dysku w celu zwiększenia jego ochrony. Dzięki takiej procedurze szyfrowania dane przechowywane na dysku twardym są przekształcane w bezpieczną, nieczytelną, zakodowaną formę.

Oprogramowanie do szyfrowania dysków uniemożliwia nieautoryzowanemu podmiotowi dostęp do zaszyfrowanych danych bez odpowiedniego hasła.

To oprogramowanie do szyfrowania dysków jest podzielone na trzy główne kategorie: oparte na oprogramowaniu, oparte na sprzęcie w urządzeniu pamięci masowej i oparte na sprzęcie w innym miejscu. Aby osiągnąć ten poziom ochrony na swoim urządzeniu, musisz wydać kilka dolarów, aby uzyskać wysokiej klasy ochronę. Szyfrowanie całego dysku ma kilka zalet w porównaniu do zwykłego szyfrowania plików lub folderów lub szyfrowanych skarbców.

Zobacz artykuł: co to jest torrent i jak to działa

Dlaczego potrzebujesz szyfrowania dysku twardego??

Zanim zdecydujesz się zaszyfrować cały Dysk w swoim systemie, musisz wiedzieć, jakie to przynosi korzyści i dlaczego potrzebujesz wewnętrznego szyfrowania dysku twardego lub przenośnego dysku twardego.

 • Prawie wszystkie pliki w systemie, w tym przestrzeń wymiany i pliki tymczasowe, są szyfrowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie zapisy mogą ujawniać niektóre ważne i poufne dane.
 • Po zaszyfrowaniu całego dysku nie musisz się martwić o żaden plik lub folder, który jest poufny i pozostanie niezaszyfrowany, lub możesz zapomnieć o niektórych danych do zaszyfrowania itp. Cały mechanizm szyfrowania wewnętrznego lub przenośnego dysku twardego zapewnia pełna ochrona dysku za pomocą hasła lub klucza szyfrującego.
 • Jeśli stracisz system z powodu niepożądanych lub nagłych przyczyn, takich jak kradzież lub awaria komputera, zapisane pliki nie będą dostępne dla nikogo, nawet po jego naprawie. Dlatego nawet jeśli niszczysz system, nie musisz się martwić o poufne dane przechowywane w systemie.

Metody szyfrowania dysku

Szyfrowanie dysku twardego wewnętrznego lub USB może być wykonywane przez różne oprogramowanie, a na rynku dostępnych jest wiele narzędzi. Ilekroć plik jest zapisywany i zapisywany na dysku, jest on automatycznie szyfrowany przez wyspecjalizowane oprogramowanie. Jednak po odczytaniu pliku z dysku oprogramowanie automatycznie odszyfrowuje ten plik, podczas gdy reszta danych pozostaje zaszyfrowana.

Procesy szyfrowania i deszyfrowania są takie same dla wszystkich typowych aplikacji. Na przykład w wielu wersjach systemu Windows system Windows 10 ma włączoną funkcję szyfrowania urządzenia, która zwykle działa w tle, bez informowania użytkowników, ale wymaga specjalnego sprzętu do aktywacji i klucza dostępu do szyfrowania, aby uzyskać dostęp do całego systemu i jego danych.

Pełne szyfrowanie dysku twardego

Całe szyfrowanie dysku twardego jest najbardziej odpowiednim i użytecznym sposobem szyfrowania dysku twardego. Ta metoda jest najbardziej zalecana, ponieważ chroni Cię przed niepożądanym ryzykiem, które mogłoby wystąpić z powodu błędów ludzkich, takich jak zapomnienie o zaszyfrowaniu określonego pliku.

Wraz z tym pełne szyfrowanie dysku twardego zapewnia szyfrowanie plików tymczasowych i przesuwanie miejsca. Oznacza to, że wszystko na dysku twardym pozostaje bezpieczne. Jednak nieco negatywny wpływ ma to, że pełne szyfrowanie dysku twardego spowalnia przetwarzanie systemu. Jednak ze względu na pojawienie się nowoczesnych procesorów nie jest to już problemem. Dlatego opisaliśmy proste sposoby szyfrowania całego dysku twardego.

Szyfrowanie niektórych plików i folderów dysku twardego

Jeśli nie chcesz mieć pełnego szyfrowania dysku twardego, istnieje inna opcja szyfrowania tylko pojedynczych plików. Ten rodzaj szyfrowania może mieć mniejszy wpływ na wydajność systemu, ale jest to nieco skomplikowany proces. Szyfrując tylko określone pliki lub foldery na dysku twardym, potrzebujesz więcej czasu, aby znaleźć ważne dane, które powinny być chronione.

Istnieje jednak kilka sposobów szyfrowania pojedynczych plików i folderów;

 • Użytkownicy pakietu Microsoft Office mogą szyfrować, a hasło chroni pliki w ich systemie. Jednak poziom szyfrowania stał się bardziej zaawansowany dzięki zaktualizowanej wersji oficjalnego programu.
 • Metoda szyfrowania jest prosta w systemie Windows przy użyciu szyfrowanie systemu plików. Kliknij prawym przyciskiem myszy określony folder lub plik, który chcesz zaszyfrować, kliknij właściwości, a następnie kliknij Zaawansowane.
 • Na Macu, Narzędzie dyskowe może być używany do szyfrowania pojedynczych plików i folderów.

Zablokuj BIOS za pomocą hasła 

Aby zaszyfrować dysk twardy, istnieje inna opcja zablokowania systemu BIOS (główny system wejścia-wyjścia). Możesz wdrożyć określone ustawienia sprzętu komputerowego, a nawet kontrolować ładowanie systemu komputerowego przez system BIOS.

Jeśli zabezpieczysz dysk twardy hasłem w systemie BIOS, dysk twardy pozostanie zablokowany, nawet jeśli dysk zostanie wprowadzony do nowego komputera innego niż obecny. Tylko kod hasła może odblokować dysk twardy i jest potrzebny przy każdym włączeniu dysku.

Szyfrowanie dysku twardego w systemie Windows 10

Windows 10 ma skomplikowany mechanizm szyfrowania, podobnie jak poprzednie wersje. Windows 10 nie ma możliwości szyfrowania w wydaniach „Core” ani „Home”. Jeśli chcesz zintegrować wewnętrzne lub przenośne szyfrowanie dysku twardego w systemie Windows 10, musisz zapłacić za wersje systemu Windows 10 „Enterprise” lub „Professional” lub użyć tylko rozwiązania szyfrującego innej firmy.

Funkcja szyfrowania dysku jest automatycznie włączana przez Microsoft w niektórych najnowszych wersjach systemu Windows 10, co zapewnia, że ​​logujesz się do swojego systemu Windows za pomocą konta Microsoft. Wynika to z faktu, że szyfruje on dysk tylko wtedy, gdy zalogujesz się do systemu Windows przy użyciu konta Microsoft. Twój klucz odzyskiwania lub hasło są następnie przesyłane na serwery chmurowe Microsoft. Pomoże to odzyskać dane w przypadku utraty dostępu do komputera. Aby sprawdzić, czy jest ono włączone na twoim urządzeniu, musisz wykonać kilka prostych kroków:

 • Otworzyć „Ustawienia” aplikacji w systemie Windows 10 i przejdź do "System". ximg_5654d5da91fde-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-bfu8yte8k0Zobacz O i poszukaj „Szyfrowanie urządzenia” ustawienie pod oknem.
 • Jeśli nie widzisz żadnej opcji szyfrowania urządzenia, oznacza to, że Twój system nie obsługuje funkcji szyfrowania urządzenia. Są większe szanse, że możesz nie mieć również funkcji BitLocker, więc jeśli nie spełniasz któregokolwiek z wyżej wymienionych wymagań, możesz wydać kilka dolarów, aby uzyskać oprogramowanie innej firmy w celu uzyskania szyfrowania dysku w twoim systemie.

  Szyfrowanie dysku twardego przez funkcję BitLocker

  Jeśli wersja systemu Windows ma funkcję BitLocker jako funkcję wbudowaną, możesz zabezpieczyć dysk, wykonując następujące czynności:

  System Windows 7

  • Przejdź do Panelu sterowania systemu Windows 7
  • Wybierz System i bezpieczeństwo
  • Szyfrowanie dysków bitlocker
  • Lub po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie i wybierz Włącz funkcję BitLocker
  • Skonfiguruj hasło do szyfrowania dysku twardego

komputer

Windows 10

 • Iść do "Oprawa" app
 • Wybierz "System" opcja
 • Iść do "O" szkło
 • Wybierz 'Bit Bitlocker ustawienia ””, Aby włączyć tę funkcję.
 • Wybierz hasło, aby zaszyfrować dysk twardy.

ustawienie bitlockera

Szyfrowanie przenośnego dysku twardego

Wszyscy lubimy mieć przenośne urządzenie do przechowywania danych ze względu na wygodę i przenośność. Jednak może to być również niekorzystne, jeśli stracimy zewnętrzny przenośny dysk (dysk flash USB), który jest bardzo powszechny i ​​można go łatwo ukraść, powodując ogromną panikę wśród ofiar.

Dlatego zawsze powinieneś być przygotowany nawet na najgorszy przypadek i nauczyć się szyfrować dane na zewnętrznym i przenośnym dysku twardym. Potrzebujesz oprogramowania szyfrującego do szyfrowania plików na dysku flash USB. Poniżej omówiliśmy niektóre z najlepszych narzędzi szyfrujących, które są również używane do szyfrowania dysków zewnętrznych.

Najlepsze oprogramowanie do szyfrowania dysków twardych

Veracrypt (Windows, OS X, Linux)

Jeśli szukasz bezpłatnego i najpopularniejszego następcy Truecrypt, Veracrypt jest właściwym wyborem dla Ciebie. VeraCrypt obsługuje szyfrowanie AES, szyfrowania TwoFish i Serpent obsługują tworzenie ukrytych, zaszyfrowanych woluminów w innych woluminach.

nzwko2kub52epymwp6ij

AxCrypt (Windows)

AxCrypt to darmowe, proste, wydajne i łatwe w użyciu oprogramowanie, które jest narzędziem szyfrującym na licencji GNU GPL dla systemu Windows. Zaszyfrowanie pliku lub całego folderu jest bardzo proste dzięki AxCrypt. Wystarczy jedno kliknięcie prawym przyciskiem i możesz wybrać pliki lub foldery do zaszyfrowania.

Możesz także zaplanować czasowe szyfrowanie niektórych plików lub folderów, korzystając z jego funkcji „czasowej”. Można również ustawić czas trwania, a po jego upływie zostanie on odszyfrowany. Zapewnia to dużą swobodę przy odszyfrowywaniu plików podczas ich używania i staje się automatycznie szyfrowane po zaprzestaniu używania. Obsługuje tylko 128-bitowe szyfrowanie AES.

n3qitsbrxhig5z7vrmi5

DiskCryptor (Windows)

Diskcryptor to program typu open source, który obsługuje zarówno serwery Windows, komputery stacjonarne, jak i laptopy. Obsługuje 256-bitowe szyfrowanie i złożone konfiguracje systemowe, takie jak RAID.

Diskencryptor

GNU Privacy Guard (Windows / OS X / Linux)

GNU Privacy Guard to oprogramowanie szyfrujące typu open source, które obsługuje wiele typów szyfrowania i szyfrów. Zasadniczo jest w stanie szyfrować pojedyncze pliki, obrazy dysków i woluminy lub dyski zewnętrzne i podłączone nośniki.

nchfrzmuxzqa6uap2rhg

7-Zip (Windows / OS X / Linux)

7-Zip to lekkie i łatwe w obsłudze oprogramowanie do archiwizacji plików dla systemu Windows. Jest całkowicie darmowy, nawet do użytku komercyjnego, obsługuje 256-bitowe szyfrowanie AES i wymaga tylko jednego kliknięcia, aby zaszyfrować wiele plików za pomocą klucza szyfrowania.

m28tn2kzfdr9qhgonrlk

Szyfrowanie dysku twardego w systemie Mac OS X.

Wykonaj te proste kroki, aby zaszyfrować dysk w systemie Mac OS X i zwiększyć poziom ochrony danych;

 • Przejdź do menu Apple i wybierz Preferencje systemowe.
 • Teraz kliknij Bezpieczeństwo & Ikona prywatności w oknie Preferencji systemowych.
 • Następnie kliknij kartę FileVault, kliknij ikonę kłódki i wprowadź nazwę administratora oraz hasło.
 • Teraz kliknij przycisk Włącz FileVault i nie zapomnij zabezpieczyć klucza odzyskiwania i hasła.

menu jabłek

Wniosek

Szyfrowanie stało się obecnie skuteczną metodą ochrony przed wieloma potencjalnymi zagrożeniami i ryzykiem. Jest to skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa danych i utrzymanie go z dala od dostępu szpiegujących danych, którzy zawsze szukają twoich danych osobowych. Dlatego zawsze upewnij się, że Twoje urządzenia są zaszyfrowane, aby nie można było ich użyć negatywnie w przypadku ich zgubienia lub kradzieży.