Čo je to torrent a ako to funguje

[ware_item id=33][/ware_item]

Torrenting je odlišný proces zdieľania súborov, ktorý do procesu sťahovania zahŕňa mnoho jednotlivcov (rovesníkov).


Celý tento postup využíva technológiu P2P na distribúciu torrentového súboru medzi tisíckami používateľov. Avšak, a torrent súbor je počítačový súbor, ktorý obsahuje metaúdaje a súvisí so zdieľanými súbormi a priečinkami. Môžete počúvať torrent a BitTorrent ako synonymné výrazy, ale sú trochu odlišné.

BitTorrent je protokol na prenos súborov, ktorý pomáha rozložiť súbor torrent na malé kúsky, aby sa proces sťahovania zrýchlil..

Podobne existuje veľa výrazov, ktoré sa používajú na opis procesu torrentovania a pred tým, ako začnete pracovať na torrente, musíte im porozumieť.

 • peers: Jednotlivci (torrenteri), ktorí sú zapojení do procesu zdieľania torrentového súboru v sieti typu peer-to-peer.
 • signalizačné: Tí, ktorí nahrávajú časti torrentového súboru spolu s jeho sťahovaním.
 • leechers: Torrentery, ktoré práve sťahujú a neodovzdávajú nič v procese zdieľania súborov.
 • roj: Skupina ľudí sa podieľa na sťahovaní a nahrávaní toho istého súboru torrent.
 • Tracker: Ako vyplýva z názvu, tracker v procese torrentovania je server, ktorý lokalizuje rovesníkov rovnakého torrentového súboru prítomného v rôznych oblastiach. Spájajú torrentery (peers) a pomáhajú medzi nimi usmerňovať dátové pakety.
 • Torrent klient: Torrent klient je program, ktorý umožňuje a riadi proces zdieľania súborov pomocou protokolu BitTorrent. Títo klienti BitTorrent zariadia rozobrané kúsky torrentového súboru, ktoré sa zaoberajú jeho nahrávaním a sťahovaním, pričom poskytujú štatistiky o torrente..
 • Indexer: Webové stránky, ktoré majú kolekciu torrent súborov spolu s informáciami o nich. Používatelia získajú odkaz na súbor torrent na týchto webových stránkach, ktoré sú zdieľané iným downloaderom torrentov. Preto je to kanál na získavanie, zdieľanie a vyžiadanie torrentového súboru.

ako funguje torrentingObrázok: theglobeandmail.com

Prečo ľudia Torrenting?

BitTorrent je spôsob, ktorým ľudia sťahujú hudbu, videá, aplikácie, hry a obrázky väčšinou väčšej veľkosti. Nielen sťahovanie, ale mnoho jednotlivcov zdieľa súbory, ktoré sa nachádzajú na ich počítači.

Niekto z vás sa možno zaujíma, prečo ľudia používajú torrent namiesto tradičného sťahovania. Jedným z hlavných dôvodov je to, že súbory torrent, ktoré sú k dispozícii pre všetkých, poskytuje ktokoľvek, kto zaplatil alebo kto ich mohol získať pomocou problémov. Z tohto dôvodu sú súbory torrent zvyčajne prítomné pri bežnom sťahovaní.

Okrem toho existuje niekoľko hlavných výhod torrentingu, ktoré mimoriadne zvýšili používanie torrentingu.

 • P2P znamená použitie decentralizovaného procesu znamená, že sťahovaný súbor nie je hostený na hlavnom centrálnom serveri. Preto ak jeden zdroj sťahovania prechádza medzi procesom sťahovania alebo deaktivuje, proces sťahovania môžete dokončiť pomocou iných zdrojov. Okrem toho postup bežného sťahovania zahŕňa iba jeden hlavný server a ak dôjde k jeho výpadku, sťahovanie sa nedá dokončiť.
 • Ak sa váš internet z nejakého dôvodu náhle odpojí, nemusíte od začiatku reštartovať celé sťahovanie.
 • Je to výrazne rýchly spôsob sťahovania v porovnaní s bežným procesom sťahovania.
 • Môžete ľahko nájsť, stiahnuť a dokonca požiadať o akýkoľvek súbor.

Zvyšovanie legitimity torrentu

Ako bolo uvedené vyššie, zdieľanie torrentov je rýchly a efektívny spôsob sťahovania a nahrávania veľkých súborov. Názov „torrent“ však pravdepodobne dáva všeobecnú jar, že ide o niečo nezákonné alebo o niečo, čo ignoruje autorské práva.

Ale s ohromne rastúcou popularitou a uskutočniteľnosťou zdieľania BitTorrentu sa tento proces neustále presúva do hlavného prúdu..

Sťahovanie BitTorrentu sa týka najmä nelegálnej extrakcie prominentnej hudby, filmov a hier. Preto spoločnosť Blizzard Entertainment, ktorá je tvorcom hier ako World of Warcraft, Starcraft II a Diablo III, prijala technológiu torrentu. Začlenili proces torrentu do online verzie svojich hier, aby to mohol byť pre jednotlivcov predvolený spôsob sťahovania.

Ďalšou zahrnutou funkciou je možnosť, ktorú hráčom ponúkajú, aby sa rozhodli, či sa chcú podieľať na urýchlení sťahovania iných prostredníctvom prispenia ktorejkoľvek z ich šírky pásma..

Podobne aj webové stránky torrentov (indexátory) teraz prenášajú streamovanie videa a hudby do hlavného prúdu. Mnoho webových stránok má teraz pripravené sťahovať súbory torrent, ktoré sú legálne a bez problémov s autorskými právami.

Ako funguje Torrenting?

Torrenting vám pomáha zdieľať súbor akéhokoľvek typu, zatiaľ čo je v procese sťahovania. Takže bez čakania na stiahnutie celého súboru môžete spustiť proces zdieľania a prenosu správne, keď sa súbor začne sťahovať. Inými slovami, torrenting rozdeľuje väčší súbor na malé segmenty, zatiaľ čo sa stále sťahuje. Týmto spôsobom sa zvyšuje čas používateľa a tiež sa neustále vyvíja tlak na počítače v sieti.

Predtým používatelia sťahujú akýkoľvek súbor priamo z webovej stránky. Hlavnou nevýhodou takého typu sťahovania bolo zlyhanie spojenia; celé sťahovanie tiež zlyhá bez ohľadu na to, koľko percent zostalo. Rýchlosť sťahovania navyše závisí aj od veľkosti súboru.

Avšak, v torrenting veci nie sú také. Partneri podieľajúci sa na zdieľaní P2P môžu sťahovať alebo zdieľať súbor alebo údaje súčasne medzi sebou. Je to tak preto, že keď sa naň píšete, neexistuje centrálny bod zlyhania, a to ani v prípade zlyhania spojenia. Partner môže pokračovať v sťahovaní zo zvyšných odkazov. Navyše, keďže kolegovia majú povolené sťahovať a odosielať časti torrentu súčasne, celý proces sa tak stáva oveľa rýchlejšie.

Torrent pracuje výborne so službami VPN. Ak používate službu VPN, budete svedkami rýchleho sťahovania torrentov. VPN nielen zvyšuje rýchlosť, ale tiež skryje našu identitu.

Prečo sú torrenty lepší spôsob sťahovania?

Keď sa súbor stiahne z webovej stránky, zvyčajne sa získa z jedného servera. Táto technológia je starodávna a priama, čo vedie k pomalému sťahovaniu a tiež poskytuje obmedzenú dostupnosť z dôvodu geografických obmedzení.

Na druhej strane sú súbory torrent omnoho inovatívnejšie ako trvalé technológie zdieľania súborov. Pri torrentovaní, keď sa súbor sťahuje, je na rozdiel od serverov nakreslený niekoľkými používateľmi. Každý partner, ktorý je súčasťou súboru roja, ťaží zo svojej šírky pásma, aby bol súbor k dispozícii na stiahnutie. Tým sa rýchlosť okamžite zvýši.

Ak si používateľ stiahne aj torrentový súbor, musí ho odovzdať pre ostatných rovesníkov. To znamená, že počet rovesníkov v roji súboru bude silnejší. Preto je táto technológia nielen populárna, ale je tiež lepšia ako ktorákoľvek iná technológia.

Ako bezpečne torrentovať?

Jedinou vecou, ​​ktorá predstavuje riziko pre používateľov počas torrentingu, je to, že vás nezachytí IP adresa, ktorá sa počas očkovania odhalí.

Je to preto, že zákony týkajúce sa torrentu sa v jednotlivých krajinách líšia. Ak chcete bezpečne vykonávať torrenting, najdôležitejšou vecou je skryť vašu skutočnú IP adresu pred autorskými právami a šifrovať údaje o internetovom prenose. Za týmto účelom ste dali dve možnosti. Môžete použiť Proxy službu alebo použiť VPN službu. Oboje je známe, že skryjú IP adresu používateľa a zobrazujú ich anonymne počas torrentovania.

Ako bezpečne torrentovať: Sťahujte s anonymitou

Server proxy funguje ako brána medzi serverom a zdrojom, ktorý hľadáte. Server proxy skryje adresu IP, ale neposkytuje šifrovacie zariadenie. VPN však skryje IP adresu a tiež šifruje celú internetovú komunikáciu pomocou zabezpečených protokolov a šifrovacích kľúčov.

Je Torrenting považovaný mimo zákon?

Zákony týkajúce sa torrentov sa v rôznych krajinách líšia. V niektorých štátoch je torrentovanie legálne a niektoré ho považujú za nezákonné.

Napríklad vo Švajčiarsku sa torrentovanie považuje za právny proces, pokiaľ sa stiahnutý materiál nepoužíva na dosiahnutie určitého zisku. Občania Švajčiarska tak môžu ľahko sťahovať každý obsah a tiež sa nemusia starať o autorské práva..

Podobne v Španielsku a Holandsku je torrentovanie do istej miery zakázané a nezákonné. V Mexiku však neexistujú žiadne zákony týkajúce sa ochrany autorských práv, ktoré by z nich robili bezpečné a bezpečné miesto na torrentovanie.

Väčšina krajín sa uškrnula pri používaní torrentov a považovala ich za nezákonné. Vo všeobecnosti sa torrent považuje za nezákonný, ak existujú prísne autorské práva. Tieto krajiny tiež uvalili prísne sankcie vo forme peňazí a uväznenia na kohokoľvek, koho uznali za vinného z porušenia autorských práv. Používatelia najprv dostanú varovania od poskytovateľov služieb a zákona DMCA a neskôr sú pokutovaní a dokonca uväznení.

Právne Vs. Nelegálne torrentovanie:

Torrenting je legálny aj nezákonný. Rozdiel medzi nimi je nasledujúci:

Právne torrent:

 • Torrenting, v ktorom si stiahnete súbor s autorskými právami, ktorým uplynula platnosť, ktorý je teraz na verejnosti
 • Torrenting je legálny, keď sťahujete súbor, a dáva licenciu, ktorá udeľuje povolenie na zdieľanie a distribúciu súborov.

Nelegálne torrentovanie:

 • Torrenting je nezákonný, keď sťahujete súbor, ktorý porušuje autorské práva a nie je prístupný verejnosti

Výhody a nevýhody torrentingu:

Rovnako ako všetky ostatné veci, aj torrenting má pozitívne aj negatívne stránky. Výhody a nevýhody torrentingu sú nasledujúce:

 1. Zadarmo a ľahko:

Torrenting je otvorený proces a nič vás to nestojí. Uskutočňuje sa jednoduchým nastavením a na oplátku vám poskytuje prístup k obrovskému množstvu informácií.

 1. Príliš veľa počet súborov:

Proliehajúce webové stránky sú hojné. Všetky tieto stránky ponúkajú veľké množstvo stiahnuteľných súborov, čo užívateľovi uľahčuje vyhľadanie a stiahnutie požadovaného súboru.

 1. Žiadny bod zlyhania:

Pri torrentovaní neexistuje centrálny bod zlyhania. Aj keď pripojenie stále zlyhá, môžete si súbor stiahnuť z iných serverov.

 1. Vystavenie vírusom:

Torrenting vystavuje váš systém riziku škodlivého softvéru a vírusov a váš systém môže byť ľahko vystavený vírusom, pretože v čase sťahovania je obsah súboru skrytý..

 1. Riziko pokusu:

Stiahnutie súboru chráneného autorskými právami vás môže vystaviť riziku súdneho sporu. V extrémnych prípadoch vám môže byť uložená pokuta alebo dokonca uväznený.

 1. Možnosť vystavenia:

Zatiaľ čo torrent vaša IP adresa je verejná pre všetkých, ktorí používajú rovnaký torrent web. Zvyšuje to pravdepodobnosť odhalenia webmi, ktoré blokujú alebo sledujú tok torrentu.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me